Znieczulenie - co to jest ? , rodzaje , zagrożenia , powikłania

Znieczulenie – co to jest ? , rodzaje , zagrożenia , powikłania

Znieczulenie - co to jest ? , rodzaje , zagrożenia , powikłania

Co to jest znieczulenie?

Anestezja to sposób kontrolowania bólu podczas operacji lub zabiegu przy użyciu leków zwanych znieczuleniami. Może pomóc w kontrolowaniu oddechu, ciśnienia krwi, przepływu krwi, rytmu i tętna.

Do znieczulenia można zastosować znieczulenie:

Zrelaksuj się.
Blokuj ból.
Sprawia, że jesteś senny lub zapomniany.
Sprawia, że jesteś nieprzytomny podczas operacji.
Wraz z znieczuleniem mogą być stosowane inne leki, takie jak te, które pomogą Ci się zrelaksować lub odwrócić skutki znieczulenia.

Jakie są rodzaje znieczulenia?

Znieczulenie miejscowe znieczulenie znieczula niewielką część ciała w przypadku drobnych zabiegów. Na przykład, można uzyskać zastrzyk leku bezpośrednio do obszaru chirurgicznego, aby zablokować ból. Podczas zabiegu można nie zasnąć.
Znieczulenie miejscowe blokuje ból w większej części ciała. Możesz również otrzymać leki, które pomogą Ci się zrelaksować lub zasnąć. Rodzaje znieczulenia miejscowego obejmują:
Blokady nerwów obwodowych. Jest to zastrzyk znieczulający, który blokuje ból wokół konkretnego nerwu lub grupy nerwów. Bloki są często używane do zabiegów na rękach, ramionach, stopach, nogach lub twarzy.
Znieczulenie zewnątrzoponowe i kręgosłupa. Jest to zastrzyk znieczulenia w pobliżu rdzenia kręgowego i nerwów, które się z nim łączą. Blokuje ból z całego regionu ciała, takiego jak brzuch, biodra lub nogi.
Znieczulenie ogólne wpływa na mózg i resztę ciała. Możesz uzyskać znieczulenie przez żyłę (dożylnie lub dożylnie) i możesz oddychać w niektórych znieczuleniach. W przypadku znieczulenia ogólnego jesteś nieprzytomny i nie czujesz bólu podczas operacji.
Co decyduje o rodzaju zastosowanego znieczulenia?
Rodzaj zastosowanego znieczulenia zależy od kilku czynników:

Twoje dotychczasowe i obecne zdrowie. Dotyczy to również innych operacji, które miałeś i problemów zdrowotnych, takich jak choroba serca lub cukrzyca. Poinformuj lekarza, czy Ty lub członkowie Twojej rodziny poważnie zareagowaliście na środki znieczulające lub inne leki.
Rodzaj operacji. Na przykład, możesz potrzebować znieczulenia ogólnego, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo podczas niektórych rodzajów operacji.
Wyniki badań, takich jak badania krwi lub elektrokardiogram (EKG, EKG).
Lekarz może preferować jeden rodzaj znieczulenia zamiast innego do zabiegu. W niektórych przypadkach lekarz może zezwolić na wybór rodzaju znieczulenia. Czasami, na przykład w nagłych wypadkach, nie ma możliwości wyboru.

Jakie są zagrożenia i powikłania związane z znieczuleniem?

Poważne skutki uboczne i inne problemy związane z znieczuleniem nie są powszechne, szczególnie u osób, które są w dobrym stanie zdrowia.

Ale wszystkie przypadki znieczulenia wiążą się z pewnym ryzykiem. Na przykład:

Po znieczuleniu ogólnym mogą wystąpić problemy z sercem, zapalenie płuc, ból gardła lub wymioty.
Przy wysokich dawkach znieczulenia miejscowego, znieczulenie może przedostać się do reszty ciała i wpłynąć na mózg lub serce.
Po znieczuleniu kręgosłupa lub znieczuleniu zewnątrzoponowym u niektórych osób występują bóle głowy.
Twoje ryzyko zależy od rodzaju znieczulenia, które dostajesz, Twojego wieku, Twojego zdrowia i tego, jak reagujesz na stosowane leki. Niektóre problemy zdrowotne, takie jak choroba serca lub płuc, zwiększają ryzyko wystąpienia problemów ze znieczulenia. Przyjmowanie niektórych leków, palenie tytoniu, picie alkoholu i zażywanie nielegalnych narkotyków może również zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów.

Twój lekarz omówi z Tobą najlepszy dla Ciebie typ i dokona przeglądu ryzyka, korzyści i innych wyborów.

Jak przygotować się do znieczulenia?

Lekarz poinformuje Cię, co należy zrobić w nocy przed zabiegiem i w dzień zabiegu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci się przygotować:

Dowiedz się, kiedy przestać jeść i pić. Jeśli regularnie zażywasz jakiekolwiek leki, zapytaj lekarza lub pielęgniarkę o zmiany w rutynie lekarskiej na dzień przed zabiegiem lub dzień zabiegu.
Postaraj się zachować spokój. Wiele osób jest zdenerwowanych przed znieczuleniem i operacją. Metody relaksacji psychicznej, takie jak obrazowanie z przewodnikiem lub medytacja, mogą pomóc Ci się zrelaksować. Niektóre leki mogą pomóc Ci się zrelaksować.
Zaplanuj na przyszłość powrót do domu. Poproś przyjaciela lub członka rodziny, aby odwiózł Cię do domu. Nie planuj prowadzić pojazdu samodzielnie.
Jeśli Twoje dziecko ma operację lub zabieg, możesz pomóc mu się przygotować. Powiedz dziecku, czego może się spodziewać. Bądź szczery, jeśli dziecko może odczuwać ból. Upewnij się, że powiesz swojemu dziecku, że będziesz w pobliżu.

Co się dzieje, gdy jesteś pod narkozą i kiedy wyzdrowiejesz?

Przed operacją i w jej trakcie anestezjolog zadba o Twój komfort i bezpieczeństwo. Znieczulenie i ścisłe monitorowanie pacjenta. Oznacza to, że będzie on sprawdzał ciśnienie krwi, oddech, częstość akcji serca i inne funkcje życiowe organizmu podczas całego zabiegu. Podczas zabiegu anestezjolog będzie również nadal podawał znieczulenie, abyś nie odczuwał bólu.

Kiedy procedura zostanie zakończona, przestaniesz otrzymywać lek. Szybkość zużywania się znieczulenia zależy od zastosowanych środków znieczulających i innych leków, wieku, stanu zdrowia i reakcji na leki.

Po zabiegu zostaniesz przeniesiony do sali pooperacyjnej. Pielęgniarka sprawdzi Twoje oznaki życiowe i wszelkie bandaże i zapyta, ile masz bólu. Jeśli cierpisz z powodu bólu, nie bój się tego powiedzieć.

Niektóre efekty znieczulenia mogą utrzymywać się przez wiele godzin po zabiegu.

W przypadku znieczulenia miejscowego lub regionalnego może wystąpić drętwienie lub mniejsze uczucie w części ciała.
Może to mieć wpływ na kontrolę i koordynację mięśni.
Mogą wystąpić nudności i wymioty. W większości przypadków może to być leczone i nie trwa długo.
Możesz odczuwać zimno i dreszcze po pierwszym przebudzeniu.
W przypadku drobnych operacji możesz wrócić do domu tego samego dnia. Jeśli operacja jest bardziej skomplikowana, możesz być zmuszony do przeniesienia się do sali szpitalnej, aby kontynuować powrót do zdrowia. Jeśli zostaniesz w szpitalu, Twój lekarz lub pielęgniarka odwiedzi Cię, aby sprawdzić, czy wyzdrowiałeś i odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

Amblyopia (leniwe oko)

Układ hormonalny