zespół-reyea
Choroby

Zespół Reye’a – co powoduje, co to jest, leczenie, objawy

zespół-reyeaCo to jest zespół Reye’a?

Zespół Reye’a jest rzadką, ale poważną chorobą, która najczęściej dotyka dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Może powodować obrzęk mózgu i uszkodzenie wątroby. Może on być związany z używaniem aspiryny do leczenia chorób wirusowych.

Zespół Reye’a może prowadzić do uszkodzenia mózgu, uszkodzenia wątroby i śmierci. Ale kiedy choroba zostanie wcześnie wykryta i leczona, wiele dzieci w ciągu kilku tygodni wyzdrowieje z zespołu Reye’a i nie będzie miało żadnych trwałych problemów.

Co powoduje zespół Reye’a?

Profesjonaliści nie rozumieją, co powoduje zespół Reye’a. Często występuje u dzieci, które miały ospę wietrzną lub grypę i przyjmowały leki zawierające aspirynę.

Zespół Reye’a nie może się rozprzestrzeniać z dziecka na dziecko.

Jakie są wskaźniki i objawy?

Zespół Reye’a często zaczyna się, gdy dziecko wraca do zdrowia po chorobie wirusowej, takiej jak grypa czy ospa wietrzna. Objawy pojawiają się zazwyczaj od 3 do 7 dni po rozpoczęciu się choroby wirusowej. Mogą się one rozwijać w ciągu kilku godzin do dnia lub 2.

Pierwsze objawy mogą obejmować:

Nagłe cofanie się lub wymioty.
Niewystarczająca siła i brak zainteresowania sprawami.
Nietypowe zachowania, takie jak: gapienie się, drażliwość, zmiany osobowości i nieostrość mowy.
Senność.

W miarę jak pogarszają się uszkodzenia wątroby i uszkodzenia mózgu, mogą pojawić się inne objawy, takie jak:

Dezorientacja. Twój maluch może nie rozumieć, czy jest, czy nie, rozpoznać przyjaciół lub rodzinę, albo mieć zdolność do odpowiadania na proste pytania.
Szybkie, głębokie oddychanie (hiperwentylacja).
Gwałtowne zachowanie, jak uderzanie innych bez motywu.
Ataki i śpiączka.

Jeśli zespół Reye’a nie jest leczony natychmiast, może prowadzić do śmierci.

Jeśli dziecko ma objawy zespołu Reye’a, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli dziecko nie miało ostatnio choroby wirusowej lub nie otrzymało aspiryny. Wczesna terapia sprawia, że całkowite wyzdrowienie jest bardziej skłonne do powrotu do zdrowia.

Jaka jest charakterystyka zespołu Reye’a?

Twój lekarz może wykonać badanie fizyczne i zadać pytania dotyczące objawów Twojego dziecka, aktualnego zużycia aspiryny i wcześniejszych problemów zdrowotnych.

Dziecko może potrzebować badań, takich jak badanie moczu i krwi, przeszczepu wątroby, tomografii komputerowej umysłu oraz nakłucia lędźwiowego (kranu kręgosłupa).

Jak leczyć zespół Reye’a?

Syndrom Reye’a jest oczywiście leczony w szpitalu, często na oddziale intensywnej terapii (OIT). Jego celem jest zapobieganie uszkodzeniu wątroby i mózgu, a także zapobieganie innym problemom. W szpitalu dziecko otrzyma leki zmniejszające obrzęk mózgu, a także otrzyma inną opiekę wspomagającą.

Syndrom Reye’a może być przerażający dla Ciebie i Twojego syna lub córki. Należy pamiętać, że wiele dzieci dochodzi do siebie bez żadnych problemów. Aby pomóc sobie i twojemu dziecku poczuć

Porozmawiaj ze swoim lekarzem i personelem szpitala o wszelkich pytaniach i wątpliwościach dotyczących opieki nad dziećmi.
Zostań z dzieckiem lub odwiedzaj je często, jeśli nie wolno Ci przebywać z dzieckiem na OIT.
Pozwól dziecku mieć ulubione zabawki lub rzeczy podczas pobytu w szpitalu. Pozwoli to dziecku poczuć się bezpieczniej.

Czy można zapobiec syndromowi Reye’a?

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz wziąć na siebie, aby uniknąć zespołu Reye’a, jest nie podawanie aspiryny lub jakiegokolwiek innego produktu zawierającego aspirynę osobom poniżej 18 roku życia, chyba że lekarz przepisze Ci ją.

Konsekwentnie zapoznaj się z etykietą przed podaniem leku Twojemu dziecku. Aspirynę można znaleźć w kilku lekach dostępnych bez recepty, takich jak na przykład Pepto-Bismol i Alka-Seltzer. Aspirynę można również określić jako:

ASA.
Salicylan acetylu.
Kwas acetylosalicylowy.
Kwas elagowy.
Salicylan lub subalicylan.

Niektóre problemy zdrowotne młodzieży mogą wymagać leczenia. W takich przypadkach należy mieć pewność, że lekarz udzieli wyraźnej porady na temat przyjmowania aspiryny dla dziecka. Jeśli dziecko przyjmuje aspirynę i cierpi na ospę wietrzną lub grypę, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Inne materiały:

Wścieklizna

Zapalenie zatok