Objawy zespołu cieśni nadgarstka , leczenie i rehabilitacja

Zespół cieśni nadgarstka – objawy , leczenie i rehabilitacja

Objawy zespołu cieśni nadgarstka , leczenie i rehabilitacja

Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą, która występuje wtedy, gdy nerw pośrodkowy dłoni jest uciskany na poziomie nadgarstka z przyczyn fizjologicznych. Zazwyczaj pierwsze objawy to mrowienie i pieczenie (czasami ból). Normalnie w pierwszych trzech lub czterech palcach i rzadko rozciąga się na całą rękę. Może się również zdarzyć, że pacjent ma trudności z uchwyceniem różnego rodzaju przedmiotów i wykonywaniem prostych codziennych czynności, takich jak prowadzenie pojazdu lub czytanie gazety. Szczególnie we wczesnych stadiach choroby, ból pojawia się zazwyczaj w nocy, zmuszając osobę do szukania bardziej komfortowych pozycji dla stawów, ale także wpływa na aktywność w ciągu dnia.

Kilka definicji

W grę wchodzi dwóch głównych aktorów, jeśli chodzi o tę chorobę: tunel nadgarstka i nerw pośrodkowy. W sposób syntetyczny zespół cieśni nadgarstka można zdefiniować jako kompresję (i w konsekwencji stan zapalny) nerwu pośrodkowego, który przechodzi wewnątrz cieśni nadgarstka wraz z dziewięcioma ścięgnami zginaczowymi (tymi, które zajmują się ruchliwością mięśni dłoni).

Nerw pośrodkowy jest jednym z głównych nerwów całego obwodowego układu nerwowego, który wychodzi bezpośrednio ze splotu ramiennego (pojedyncza duża wiązka nerwów, które są przeszczepiane bezpośrednio do rdzenia kręgowego i z szyi dociera do pachy, z tego następnie rozgałęzia się w drobne nerwy). Posiada zarówno funkcję motoryczną, jak i sensoryczną: to nerw pośrodkowy reguluje ruch dłoni i palców (z wyjątkiem małego palca) i to on zawsze otrzymuje bodźce dotykowe. Z pachy nerw ten płynie wzdłuż całej kończyny i wchodzi do dłoni przez nadgarstek.

Ten słynny tunel nadgarstka to nic innego jak specjalna budowa kości nadgarstka, które tworzą rodzaj basenu, w którym, chronioną przez bardzo grubą strukturę więzadła poprzecznego nadgarstka. Przepływają razem nerw pośrodkowy i dziewięć ścięgien zginaczy, które regulują niektóre ruchy dłoni. Biorąc pod uwagę charakterystykę tkanek przechodzących przez tunel nadgarstka, łatwo jest zrozumieć, w jaki sposób nerw pośrodkowy jest w niekorzystnej sytuacji, jeśli z jakiegokolwiek powodu ciśnienie wewnątrz tego przejścia wzrasta.

Przyczyny i diagnoza zespołu cieśni nadgarstka

Przyczyny i diagnoza zespołu cieśni nadgarstka

Nie zawsze istnieje znana przyczyna zespołu cieśni nadgarstka, ale możemy zidentyfikować potencjalnie ryzykowne zachowania i sytuacje. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy najczęstsze przypadki: zwiększenie ilości płynów, a zatem i objętości, w tkankach (w wyniku retencji wody, która często dotyka kobiety w ciąży); złamania kości i zwichnięcia, które zniekształcają strukturę samego tunelu; zapalenia ścięgien, które pogrubiają zewnętrzną błonę ścięgien.

Kiedy stwierdzimy u siebie obecność objawów, o których już wspomniano powyżej, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem w odpowiednim czasie, który będzie w stanie ustalić poprzez analizę instrumentalną, czy jesteśmy dotknięci zespołem cieśni nadgarstka czy uogólnionego zapalenia nerwów. Ogólnie rzecz biorąc, elektromiografia jest wskazanym testem diagnostycznym, z wyjątkiem dalszych badań, ponieważ pozwala na obserwowanie ruchomości ścięgien i nerwów, które są zwykle wykluczone z aktywności radiologicznej.

Leczenie i rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka

W przypadku wystąpienia tego zaburzenia w odpowiednim czasie, niekoniecznie wymaga ono operacji chirurgicznej. Często w połączeniu z terapią medyczną, rehabilitacją ruchową nadgarstka i pomocą opiekuna wystarczy, aby bolesne objawy zniknęły same. Jeśli nie jest to już możliwe, jedynym rozwiązaniem jest operacja.

Krew

Migreny – Migrena