hipertensjologia-leczenie-nadciśnienia

Zarejestrowano nową specjalizację medyczną hipertensjologię

hipertensjologia-leczenie-nadciśnieniaHipertensjologia to specjalizacja medyczna zajmująca się leczeniem wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia).

Co sugeruje wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie)?

Nadciśnienie tętnicze jest tylko jedną z najbardziej typowych chorób na świecie. W Niemczech szacuje się, że nadciśnienie tętnicze występuje u 18 do 35 milionów osób. Pięćdziesiąt procent osób powyżej 60 roku życia cierpi na nadciśnienie.

Optymalne ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg (milimetrów rtęci). Jeśli wzrost do wartości 140/90 mm Hg lub nawet więcej jest mierzony powtarzalnie, jest to określane jako wysokie ciśnienie krwi.

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najważniejszych elementów ryzyka wystąpienia udaru mózgu. Niemniej jednak, nie tylko szkodzi ono umysłowi, ale także sercu, nerkom, oczom i innym naczyniom włosowatym.

Często nie ma alternatywy dla trwałych leków. Zazwyczaj trzeba to brać pod uwagę do końca życia pacjenta. Jednak równie ważny jest zdrowy i zrównoważony sposób życia (trening, dieta śródziemnomorska, zmniejszone spożycie alkoholu).

Z wyprzedzeniem należy usunąć różne inne uleczalne przyczyny nadciśnienia. Są to na przykład zwężenia naczyń krwionośnych nerek, nadczynność tarczycy, nadczynność nadnerczy lub niedobór witaminy D.

Kiedy konieczne jest leczenie szpitalne?

Sytuacja nadciśnieniowa lub nagła sytuacja:.
Jeśli Twoje wysokie ciśnienie krwi jest znacznie większe niż normalny wymiar nadciśnienia i również odczuwasz dyskomfort górnej części ciała, dusznicę bolesną, uczucie pieczenia w górnej części ciała, brak oddechu, bóle podobne do tych, które mają miejsce w napadzie padaczkowym, paraliż lub trudności w mówieniu, silne mdłości, zaciemnione widzenie, krwotoki z nosa lub oczywistą senność, musisz natychmiast zgłosić się do lekarza zaufania w sytuacji zagrożenia.

Ocena uleczalnych przyczyn nadciśnienia tętniczego.
W celu zbadania przyczyn nadciśnienia tętniczego właściwe może być przyjęcie chorego do szpitala, ponieważ szczególnie badania krwi w celu stwierdzenia np. nadczynności nadnerczy są możliwe do wykonania tylko przy problemach szpitalnych. Tylko w ten sposób można wytworzyć specyficzne warunki, które są niezbędne do osiągnięcia wyników funkcjonalnych. Bardzo intensywne badania są często możliwe do wykonania tylko w warunkach szpitalnych.

Kiedy wchodzi w grę ablacja nerwów współczulnych w celu leczenia nadciśnienia tętniczego (denerwowanie nerek)?

Uleczalna przyczyna nadciśnienia tętniczego (“wtórne nadciśnienie tętnicze”) może być usunięta.

Trzy lub nawet więcej leków na nadciśnienie, w tym “tabletka z wodą”, są przyjmowane w dużych dawkach lub leki na nadciśnienie nie są tolerowane.

Niezależnie od tej terapii ciśnienie krwi > 150/90 mm Hg jest nadal rejestrowane.
Strategia denerwująca nerki.
Technika denerwująca nerki.

Technika ta, wywodząca się z USA, została wprowadzona w Niemczech około 3 lat wcześniej i jest oferowana w naszym ośrodku również od 2011 roku. Badanie monitoringowe przeprowadzone przez klienta wykazało, że to, co nazywa się “nerkologiczną, przemyślaną deneracją”, może w dłuższej perspektywie obniżyć ciśnienie krwi u 80 procent osób z wysokim ciśnieniem krwi odpornych na terapię i osiągających dobre wyniki. Polega to na wykorzystaniu energii elektrycznej do ablacji włókien nerwowych układu nerwowego wspomagającego w powierzchni ścian tętnic nerkowych, które są kluczowe dla wzrostu wysokiego ciśnienia krwi.

Cewnik jest podawany przez tętnicę pachwinową bezpośrednio do tętnic nerkowych, a powierzchnia ściany naczynia krwionośnego jest podgrzewana do 50 do 70 poziomów Celsjusza przy wielu czynnikach. Aktywność włókien nerwowych jest więc zminimalizowana o około 50 procent. Podejście to może prowadzić do wyraźnego, jak i długotrwałego obniżenia wysokiego ciśnienia tętniczego krwi bez negatywnych skutków.

Anestezjologia nie jest wymagana.
Przed zabiegiem z użyciem cewnika tylko pachwina jest znieczulana w okolicy. Już po jednej nocy pacjent ma możliwość powrotu do domu. W kolejnych dniach prawdopodobnie nie ma większych ograniczeń fizycznych.

Arytmia

Zaburzenia pracy serca