zapalenie-zatok-objawy-jak-leczyć-co-to-jest

Zapalenie zatok – leczenie, objawy, jak leczyć, co to jest?

zapalenie-zatok-objawy-jak-leczyć-co-to-jestCo to jest zapalenie zatok?

Zapalenie zatok przynoszą często chłodny chłód i wywołują dyskomfort oraz stres w głowie i twarzy.
Zapalenie zatok może być poważne (nagłe) lub przewlekłe (długotrwałe). Przy przewlekłych problemach z zatokami zatokowymi infekcja lub obrzęk nie ustępuje całkowicie przez 12 tygodni lub nawet dłużej.

Co powoduje problemy z zapaleniem zatok?

Zapalenie zatok może być wywołane przez 3 rzeczy:
Infekcje.
Mikroorganizmy.
Grzyby.
Te same infekcje, które wywołują powszechne przeziębienie, powodują większość problemów z zatokami.
Kiedy wyściółka jamy zatokowej zostaje podrażniona przez infekcję wirusową jak, to puchnie. To są wirusowe problemy z zatokami. Obrzęk może zablokować normalne odprowadzanie wody z zatok, zarówno do nosa jak i do gardła. Jeśli płyn nie może odpłynąć tak dobrze, jak się rozwija z czasem, zarazki lub grzyby (liczba mnoga grzybów) mogą zacząć się w nim rozszerzać. Te infekcje bakteryjne lub grzybicze mogą powodować dodatkowe obrzęki i dyskomfort. Najprawdopodobniej będą one trwać znacznie dłużej, pogarszać się z czasem, a także stać się trwałe.
Alergie nosowe lub inne dolegliwości, które zatykają drogi oddechowe, a także umożliwiają gromadzenie się płynów w zatokach, mogą dodatkowo powodować zapalenie zatok.

Jakie są oznaki i objawy?

Głównymi objawami i symptomami problemów z zatokami są cieknący lub duszny nos, a także ból i stres w głowie, jak również na twarzy. Możesz mieć również żółty lub przyjazny dla środowiska drenaż lub kroplówkę z nosa lub z tyłu gardła (wydzielina pozazasadowa). To, gdzie odczuwasz ból i czułość, zależy od tego, na którą zatokę masz wpływ.
Inne typowe objawy zapalenia zatok przynosowych mogą obejmować:
Frustracja.
Nieświeży oddech.
Kaszel, który powoduje wydzielanie śluzu.
Gorączka.
Dyskomfort w zębach.
Zmniejszony smak lub zapach.
Dokładnie, jak diagnozuje się problemy z zatokami?
Lekarz może stwierdzić, czy masz zapalenie zatok przynosowych, pytając o stan zdrowia w przeszłości, jak również wykonując badania kontrolne. Prawdopodobnie nie będziesz potrzebował żadnych innych badań.

Dokładnie, jak się leczy zapalenie zatok?

Wirusowe zapalenia zatok przynosowych zwykle ustępują same w ciągu 10 do 14 dni. Antybiotyki na receptę nie sprzyjają infekcjom wirusowym. Są jednak pewne punkty, które można zrobić w domu, aby złagodzić objawy:
Pić dużo płynów.
Nałóż gorący, wilgotny ręcznik lub okład z żelem na twarz, jednorazowo przez 5 do 10 minut, wiele razy dziennie.
Oddychaj ciepłym, wilgotnym powietrzem z parnego prysznica, ciepłej kąpieli lub zlewu wypełnionego gorącą wodą.
Używaj soli fizjologicznej do nosa, a także sprejów w celu utrzymania wilgotnego nosa, jak również używaj środków do czyszczenia nosa z zawartością soli fizjologicznej w celu utrzymania otwartych dróg oddechowych, a także spłukiwania śluzu i zarazków.
Spróbuj leków dostępnych bez recepty, aby złagodzić ból i ucisk w głowie i twarzy.
Zabiegi rezydencyjne mogą wspomagać odprowadzanie śluzu z zatok, jak również zapobiegać dodatkowym dużym infekcjom bakteryjnym lub grzybiczym.
Infekcje mikrobiologiczne można leczyć antybiotykami. Prawdopodobnie po kilku dniach poczujesz się znacznie lepiej, jednak niektóre oznaki i objawy mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. Jeśli masz przewlekłe problemy z zatokami, być może będziesz musiał zażywać lek przez dłuższy czas.
Jeśli masz infekcję grzybiczą – co nie jest powszechne – antybiotyki na receptę nie poprawią stanu zatok. W przypadku tego typu infekcji możesz potrzebować leczenia lekami przeciwgrzybiczymi, sterydowymi lub chirurgicznymi.
Jeśli przyjmujesz antybiotyki na receptę, jak również inne leki przez długi czas, ale nadal masz objawy zapalenia zatok, możesz wymagać leczenia chirurgicznego. Leczenie chirurgiczne może być również konieczne, jeśli infekcja najprawdopodobniej się rozprzestrzenia lub jeśli masz inne problemy, takie jak wzrost (polip) blokujący przepływ w nosie.

Inne materiały:

Salmonelloza