zapalenie-trzustki
Zdrowie

Zapalenie trzustki – objawy, co powoduje, diagnoza, co to jest

zapalenie-trzustkiCo to jest zapalenie trzustki?

Zapalenie trzustki to zapalenie trzustki, organu na żołądku, który produkuje hormony insulinę i glukagon. Oba te hormony kontrolują sposób, w jaki twój organizm wykorzystuje glukozę w spożywanym przez ciebie jedzeniu. Trzustka produkuje również inne hormony i enzymy, które pomagają ci rozbić jedzenie.

Enzymy trawienne są tworzone w 1 porcji trzustki, a także przemieszczają się w jelicie i przewodzie pokarmowym. Jeżeli przewód jest zablokowany lub uszkodzony, te enzymy mogą płynąć out i powodować obrzęk i ból. To może zdarzyć się nagle lub przez wiele dekad. Z czasem może to spowodować bliznowacenie i uszkodzenie trzustki.

Co powoduje zapalenie trzustki?

Większość przypadków jest wywoływana przez infekcje lub nawet spożycie ciężkiego alkoholu. Choroba może być również wywołana przez uraz, chorobę lub niektóre leki.

Długotrwałe lub przewlekłe zapalenie trzustki może wystąpić po jednym ataku. Jednak może ono również wystąpić w ciągu kilkudziesięciu lat. W krajach zachodnich spożycie alkoholu jest najczęstszą przyczyną przewlekłych okoliczności.

Czasami lekarze nie rozumieją, co doprowadziło do tej choroby.

Objawy zapalenia trzustki

Najważniejszym objawem zapalenia trzustki jest umiarkowany lub silny ból w górnej części brzucha. Ból może również rozprzestrzeniać się do środka kręgosłupa.

U niektórych osób występują również inne objawy, takie jak nudności, wymioty, gorączka i pocenie się.

Jak rozpoznaje się zapalenie trzustki?

Lekarz przeprowadza badanie fizyczne i zadaje pytania dotyczące objawów i stanu zdrowia w przeszłości. Można również przeprowadzić badania krwi, aby sprawdzić, czy poziom określonych enzymów jest wyższy niż zwykle. Może to wskazywać, że ma Pani/Pan zapalenie trzustki.

Lekarz może również zlecić wykonanie pełnej morfologii krwi (CBC), badania wątroby, a nawet badania stolca.

Dodatkowe badania obejmują tomografię komputerową lub badanie USG żołądka (USG jamy brzusznej) w celu poszukiwania kamieni żółciowych. Od czasu do czasu można wykorzystać specjalną ocenę MRI (cholangiopankreatografia rezonansu magnetycznego (MRCP)) do poszukiwania wskaźników niedrożności kanałów z powodu przyczyny zapalenia trzustki.

Badanie zwane endoskopowym cholangiopankreatogramem wstecznym (ERCP) może pomóc lekarzowi ustalić, czy masz przewlekłe zapalenie trzustki. W ramach tej oceny lekarz może również usunąć kamienie żółciowe, które utknęły w przewodzie żółciowym.

Jak można leczyć zapalenie trzustki?

Większość ataków zapalenia trzustki wymaga leczenia w szpitalu. Lekarz poda Ci leki przeciwbólowe i płyny przez żyłę (IV), zanim zniknie obrzęk i ból.

Płyny i powietrze mogą rozwinąć się na jelitach, gdy wystąpią problemy z trzustką. To nagromadzenie może prowadzić do poważnych wymiotów. Jeśli dojdzie do nagromadzenia, lekarz może wprowadzić rurkę przez nos i do żołądka w celu usunięcia dodatkowych płynów i atmosfery. Może to spowodować, że trzustka będzie mniej napuchnięta i aktywna.

Mimo że większość mężczyzn i kobiet po ataku zapalenia trzustki robi się ładnie, mogą wystąpić trudności. Problemy mogą obejmować torbiele, choroby lub śmierć tkanki w trzustce.

Możesz wymagać operacji usunięcia uszkodzonego żołądka lub części trzustki.

Jeśli trzustka została poważnie uszkodzona, możesz wziąć insulinę, aby pomóc swojemu organizmowi kontrolować poziom glukozy we krwi. Być może będziesz musiał również przyjmować enzymatyczne suplementy diety trzustkowej, które pomogą Twojemu organizmowi w trawieniu białka i tłuszczu.

Jeśli masz przewlekłe zapalenie trzustki, będziesz musiał przestrzegać diety niskokalorycznej i przestać pić alkohol. Możesz też zażywać lekarstwa, żeby poradzić sobie z bólem. Wprowadzanie takich zmian może wydawać się trudne. Jednak dzięki przygotowaniu, rozmowie z lekarzem i uzyskaniu wsparcia od członków rodziny i przyjaciół, te zmiany są możliwe.

Rotawirus

Różyczka