zapalenie-osierdzia
Zdrowie

Zapalenie osierdzia – objawy, co to jest, leczenie, diagnoza

zapalenie-osierdziaCo to jest zapalenie osierdzia?

Zapalenie osierdzia to opuchlizna i obrzęk osierdzia, to worek, który otacza serce.

Zapalenie osierdzia zazwyczaj nie powoduje istotnych problemów. Większość ludzi wyzdrowieje w ciągu 7 do 10 dni. Zawsze, gdy pojawiają się problemy, mogą one obejmować:

Nagromadzenie się płynu w worku osierdziowym (wysięk osierdziowy).
Nagłe obciążenie ośrodka i zaskakujące trudności z pompowaniem wystarczającej ilości krwi (tzw. tamponada sercowa). Czasami jest to spowodowane obciążeniem i ciśnieniem tego nagromadzenia płynu w przypadku jego natychmiastowego wystąpienia.
Zwężające zapalenie osierdzia, gdzie worek wokół środka staje się sztywny i gruby. To sprawia, że serce jest trudniejsze do pompowania krwi.

Co powoduje zapalenie osierdzia?

Wiele rzeczy może prowadzić do zapalenia osierdzia, na przykład:

Choroba wirusowa. To naprawdę jest najczęstsza przyczyna.
Atak serca.
Uraz klatki piersiowej.
Obecna operacja serca.
Specyficzne choroby, takie jak rak, toczeń, czy gruźlica.

Często, przyczyna nie jest znana.

Jakie są objawy zapalenia osierdzia?

Podstawowym objawem jest ostry ból na środku lub po lewej stronie tułowia. Ból może rozprzestrzeniać się do łopatki. Dla wielu ludzi ta dolegliwość jest raczej nudna niż ostra. Może być gorzej, jeśli się położysz lub weźmiesz głęboki oddech.

Ból utrzymuje się przez wiele dni lub tygodni i nie ustępuje po złamaniu. Różni się on od rodzaju bólu w klatce piersiowej znanego jako dusznica bolesna, który trwa tylko przez krótki okres i zazwyczaj poprawia się wraz z odpoczynkiem.

Inne objawy mogą obejmować lekką gorączkę, zmęczenie i uczucie dość zmęczenia.

Zapalenie osierdzia zazwyczaj nie jest niebezpieczne. Jednak ból tułowia może być wywołany przez coś poważniejszego, na przykład atak serca. Wcześnie zdiagnozowane i leczone zapalenie osierdzia nie przyczyni się do innych problemów. Dlatego też, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek rodzaju nagłego dyskomfortu w klatce piersiowej, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jak diagnozuje się zapalenie osierdzia?

Lekarz przeprowadzi badanie fizyczne serca. Zada on również pytania dotyczące historii choroby, np. czy miałeś ostatnio przebytą chorobę, radioterapię na raka, raka lub gruźlicę.

Lekarz może chcieć, abyś poddał się jakimkolwiek badaniom, takim jak echokardiogram, elektrokardiogram, badanie RTG tułowia.

Jak można leczyć zapalenie osierdzia?

Jeśli nie ma żadnych innych dolegliwości, zapalenie osierdzia z reguły ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. W tym okresie:

Lekarz może przepisać lek łagodzący ból i zmniejszający obrzęk. Lekami mogą być niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak aspiryna lub aspiryna, lub inny rodzaj leków zwany kolchicyną. Bądźcie bezpieczni stosując leki. Przeczytaj i stosuj się do wszystkich wskazówek na etykiecie.
Odpocznij sobie. Unikaj mozolnego i wysiłkowego działania. Skonsultuj się z lekarzem, gdy będziesz mógł być zajęty.
Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza w zakresie problemów, na które należy zwrócić uwagę, takich jak duszność lub inne oznaki powikłań.

Upewnij się, że masz umówioną wizytę kontrolną z lekarzem. Jeśli masz komplikacje lub choroba się pogarsza, możesz potrzebować dodatkowej terapii. Może to obejmować metodę odciążenia płynu i ciśnienia w całym sercu (perykardiocenteza).

Alergia na orzeszki ziemne