wsza-łonowa-objawy
Zdrowie

Wszy łonowe – czym są? , kto jest narażony? , objawy , metody leczenia

wszy-łonowe-metody-leczenia

Czym są wszy łonowe?

Wszy łonowe (zwane również krabami) to małe owady, które zazwyczaj żyją w okolicy łonowej lub genitalnej człowieka. Występują one również czasami na innych grubych włosach ciała, takich jak włosy na nogach, pachy, wąsy, broda, brwi lub rzęsy. Wszy łonowe na brwiach lub rzęsach dzieci lub młodzieży mogą być oznaką ekspozycji seksualnej lub nadużycia.

Wszy łonowe są pasożytami i aby przetrwać, muszą żywić się ludzką krwią. Są one jednym z trzech rodzajów wszy, które żyją na ludziach. Pozostałe dwa rodzaje to wszy głowowe i wszy do ciała. Każdy typ wszy jest inny, a uzyskanie jednego typu nie oznacza, że dostaniesz inny typ.

Jak rozprzestrzeniają się wszy łonowe?

Wszy łonowe poruszają się czołgając się, ponieważ nie mogą chmielić się ani latać. Zwykle rozprzestrzeniają się poprzez kontakt seksualny. Czasami mogą się one rozprzestrzeniać poprzez kontakt fizyczny z osobą, która ma wszy łonowe, lub poprzez kontakt z odzieżą, łóżkami, pościelą lub ręcznikami, które były używane przez osobę z wszami łonowymi. Wszy łonowych nie można dostać od zwierząt.

Kto jest narażony na ryzyko wystąpienia wszy łonowej?

Ponieważ wszy rozprzestrzeniają się głównie poprzez kontakt seksualny, wszy łonowe są najczęściej spotykane u dorosłych.

Jakie są objawy wszy łonowej?

Najczęstszym objawem wszy łonowej jest intensywne swędzenie w okolicy narządów płciowych. Można też zobaczyć wszy (jaja wszy) lub wszy pełzające.

Skąd wiesz, że masz wszy łonowe?

Rozpoznanie wszy łonowej zazwyczaj wynika z obecności wszy lub nitki. Ale wszy i gnidy mogą być trudne do znalezienia, ponieważ może być ich tylko kilka. Ponadto często przyczepiają się do więcej niż jednego włosa i nie czołgają się tak szybko jak wszy. Czasami potrzeba soczewki powiększającej, aby zobaczyć wszy lub gnidy.

Osoby, które mają wszy łonowe powinny być również sprawdzone pod kątem innych chorób przenoszonych drogą płciową, a ich partnerzy seksualni również powinni być sprawdzani pod kątem wszy łonowej.

Jakie są metody leczenia wszy łonowej?

Głównym sposobem leczenia wszy łonowej jest balsam uśmierzający lizanie. Opcje obejmują balsam zawierający permetrynę lub piankę zawierającą pyretriny i butoksyd piperonylowy. Produkty te są dostępne bez recepty. Są bezpieczne i skuteczne, gdy używasz ich zgodnie z instrukcją. Zazwyczaj jedno leczenie pozbędzie się wszy. Jeśli nie, możesz potrzebować innego leczenia po 9-10 dniach.

Istnieją inne leki uśmierzające lizanie, które są dostępne na receptę od Twojego dostawcy usług medycznych.

Należy również prać ubrania, pościel i ręczniki gorącą wodą i suszyć je w gorącym cyklu suszarki.

Pęcherze – czym są? , metody leczenia , jak zapobiegać?

Dieta cukrzycowa – dieta na cukrzycę – dieta w cukrzycy