Główne-narządy-układu-hormonalnego

Układ hormonalny – struktura i funkcje , działanie , zaburzenia układu

Struktury i funkcje układu hormonalnego

W organizmie człowieka znajduje się całkowicie anomalny aparat w porównaniu z innymi: jego organy składowe nie są połączone własną siecią, ale substancje produkowane (hormony) są transportowane przez krew i są aktywowane dopiero wtedy, gdy dotrą do określonych komórek. Ich obecność ma fundamentalne znaczenie dla ciała, ponieważ wraz z układem nerwowym regulują one wszystkie funkcje ciała ludzkiego, dostosowując je do zewnętrznych bodźców (homeostaza). Ale czym są gruczoły hormonalne i jak działa układ hormonalny?

Główne narządy układu hormonalnego

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących tych narządów, które są przeznaczone głównie do produkcji hormonów, należy wyjaśnić, że nawet części ciała, które nie są wyłącznie odpowiedzialne za tę funkcję, mogą nadal generować te substancje do samoregulacji. Dzięki właśnie dokonanemu wyjaśnieniu można zauważyć, że aktywność hormonalna może być trzech różnych typów:

Główne-narządy-układu-hormonalnego

endokryna: substancje są wprowadzane do układu krążenia i osiągają odległe cele;
parakryna: dany organ (np. serce) wytwarza dla siebie hormony, a substancje działają na komórki bliskie komórkom, które je wytwarzają;
autokryna: hormony wpływają na komórki, które je produkują.
Sześć z nich to główne gruczoły wydzielania wewnętrznego: przysadka mózgowa, trzustka, grasica, tarczycowa, przytarczycowa i nadnercza. Przyjrzyjmy się dokładnie pewnym wskazówkom na temat tych organów i ich funkcji.

Przysadka mózgowa

Zdecydowanie główny gruczoł całego układu hormonalnego, przysadka mózgowa jest bardzo małym organem (nie waży nawet pół grama), który znajduje się w pudełku czaszki. Jego wydzieliny bezpośrednio wpływają na aktywność innych narządów hormonalnych, które z kolei kontrolują wiele innych funkcji.

Trzustka

Trzustka znajduje się wewnątrz brzucha i jest gruczołem, który wydziela hormony zarówno wewnątrzwydzielnicze (przenoszone przez krew), jak i na zewnątrz organizmu lub w naturalnych jamach organizmu (np. łzy lub soki żołądkowe, które działają poza ciałem lub w jego naturalnych jamach). W szczególności jego główną funkcją jest regulacja trawienia poprzez sok trzustkowy (wydzielanie egzokrynowe) oraz produkcja komórek alfa (które wydzielają glukagon, hormon hiperglikemiczny), beta (które zajmują się insuliną) i delta (które równoważą te dwa aspekty).

Grasica

Ten mały gruczołek znajduje się w górnej części brzucha, przed tchawicą i może się powiększyć, aby dotknąć tarczycy (co wkrótce zobaczymy) i czwartej chrząstki kostnej. Jakie są jego funkcje? Doprowadzić do dojrzewania limfocytów T, które są niezbędne dla układu odpornościowego.

Tarczyca i paralotniak

W szyi znajdują się dwa narządy o fundamentalnym znaczeniu dla funkcjonowania organizmu człowieka: tarczyca (której hormony są odpowiedzialne za rozwój i wzrost) oraz paralotniak (lub gruczoły przytarczycowe), które zajmują się metabolizmem minerałów.

Gruczoły nadnerczy

Umieszczone nad nerkami gruczoły te są duże na około pięć gramów i mają żółtobrązowy kolor. Ich funkcją jest wydzielanie hormonów (w tym kortyzonu) dedykowanych najbardziej zróżnicowanym funkcjom.

Zaburzenia układu hormonalnego

Sporządzenie listy możliwych zaburzeń endokrynologicznych jest trudne, ponieważ ich skutki są najbardziej rozbieżne i w wielu przypadkach trudno jest rozpoznać, że jesteśmy w obecności chorób endokrynologicznych. Ogólnie rzecz biorąc, najczęstsze zaburzenia dotyczą tarczycy i w mniejszym stopniu wszystkich gruczołów, które widzieliśmy wcześniej. Z najbardziej popularnych schorzeń układu hormonalnego, możemy wspomnieć o cukrzycy i słabej pracy tarczycy (niedoczynność tarczycy) lub nadmiernej (nadczynność tarczycy) aktywności tarczycy.

Cukrzyca jest chorobą charakteryzującą się nadmiernym poziomem glukozy (hiperglikemii) we krwi. Obecność ta jest spowodowana nieprawidłowościami w produkcji insuliny, hormonu odpowiedzialnego za wchłanianie cukru przez komórki, powodując, że stają się one energią. Jedyną terapią, która może przywrócić normalny cykl wchłaniania glukozy, jest terapia farmakologiczna: po stwierdzeniu obecności choroby pacjent musi przez całe życie przestrzegać medycznych protokołów referencyjnych.

Może istnieć wiele różnych patologii związanych ze słabą funkcją tarczycy. Przede wszystkim nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto (co może również prowadzić do całkowitego przerwania aktywności tarczycy). Ogólnie rzecz biorąc, z terapią farmakologiczną, nawet jeśli w wielu przypadkach przewlekle, można uzyskać doskonałe wyniki bez konieczności uciekania się do operacji.

Zespół cieśni nadgarstka

Krew