trądzik-różowaty
Zdrowie

Trądzik różowaty – objawy, co powoduje, co to jest

trądzik-różowatyCo to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to naprawdę powszechne zaburzenie skóry, które dotyka osoby powyżej 30 roku życia. Powoduje zaczerwienienie ust, nosa, podbródka i czoła. Niektóre osoby mają dziś małe nierówności i przebarwienia na czerwonych częściach twarzy. Trądzik różowaty może również powodować bolesność i pieczenie na oczach.

Niektórzy mówią dzisiaj, że otrzymanie trądziku różowatego nie pozwala im czuć się pewnie w pracy lub w warunkach społecznych. Jeśli trądzik różowaty przeszkadza Ci lub pogorszył się, porozmawiaj z lekarzem. Uzyskanie leczenia może pomóc Twojej skórze poczuć się i wyglądać znacznie lepiej. I może to zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu trądziku różowatego.

Co powoduje trądzik różowaty?

Profesjonaliści nie są pewni, co powoduje trądzik różowaty. Są świadomi, że coś podrażnia skórę i wpływa na jej reakcję immunologiczną. Ma tendencję do wpływania na tych, którzy mają jasną skórę lub łatwo się rumienią i wydaje się, że występuje w rodzinach.

Rutyna przebarwień na twarzy danej osoby ułatwia lekarzowi postawienie diagnozy trądziku różowatego. A testy kliniczne w większości przypadków nie są stosowane ani potrzebne.

Trądzik różowaty nie jest spowodowany nadmiernym spożyciem alkoholu, jak wcześniej uważano. Jednak u tych, którzy mają trądzik różowaty, picie alkoholu może powodować nasilenie objawów (flary).

Trądzik różowaty Często puchnie, gdy osoba powoduje powiększenie się naczyń krwionośnych w skórze twarzy, co wywołuje stan zapalny. Rzeczy, które powodują rogowacenie są znane jako przyczyny. Częstymi przyczynami są ćwiczenia, światło słoneczne i wiatr, gorąca pogoda, stres, pikantne jedzenie, alkohol i gorące wanny. Wahania temperatury od ciepłej do zimnej lub od zimnej do ciepłej mogą również powodować wzrost trądziku różowatego.

Jakie są znaki i objawy?

Osoby z trądzikiem różowatym mogą go mieć:

Sterylną, czerwoną twarz z wrażliwą, suchą skórą, która może się palić lub gryźć.
Małe wyboje i krosty lub trądzikopodobne wyłomy.
Skóra, która sprawia, że jest cieplejsza i grubsza, o stałej konsystencji.
Suche, czerwone, podrażnione oczy.

W rzadkich sytuacjach, trądzik różowaty, który nie jest leczony, może powodować nieodwracalne skutki, takie jak zgrubienie skóry na twarzy lub brak wzroku. Może powodować spustoszenie nosa, znane również jako rhinophyma. Z czasem może to nadać nosowi wzdęty, woskowaty wygląd. Jednak większość przypadków trądziku różowatego nie rozwija się w ten sposób.

Jak można to leczyć?

Lekarze mogą przepisać leki i inne środki na trądzik różowaty. Nie ma żadnych środków zaradczych, jednak dzięki leczeniu większość osób może kontrolować swoje objawy i zapobiegać pogarszaniu się stanu choroby.

Czerwoność i migreny mogą być leczone razem:
Tabletki, na przykład antybiotyki w małych dawkach, takie jak doksycyklina.
Balsamy do skóry, które zawierają leki, na przykład kwas azelainowy lub metronizadol.
Czerwień z malutkich naczyń krwionośnych można leczyć kapsułkami i jeszcze jednym łagodnym środkiem zwanym intensywnym światłem pulsującym (IPL).
Sucha, wrażliwa skóra może być osłonięta produktami dla skóry wrażliwej, takimi jak balsamy i filtry przeciwsłoneczne.
Suche, zaczerwienione i podrażnione oczy mogą być leczone sztucznymi łzami lub kropelkami do oczu na receptę, które mają lek jak cyklosporyna.
Gruba lub wyboista skóra wokół twarzy lub nosa może być leczona operacjami kosmetycznymi.

Jak powstrzymać trądzik różowaty?

Jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć objawy i zapobiec pogorszeniu się stanu trądziku różowatego.

Zróbcie kontrolę nad uciążliwymi objawami. Lekarz rodzinny, specjalista ogólny lub nawet dermatolog może przepisać leki na zmniejszenie zaczerwienienia i innych objawów.
Zlokalizuj swoje przyczyny. Najważniejsze jest, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną Twoich krost, a następnie ich unikać. To może pomóc w prowadzeniu dziennika wszystkiego, co jadłeś, piłeś i występowałeś w dniach, w których wydawał się trądzik różowaty. Wymagać Dziennik do następnej wizyty u lekarza, i porozmawiać o tym, co można zrobić, aby pomóc kontrolować chorobę.
Osłaniaj swoją twarz. Trzymaj się z dala od światła słonecznego między 10:00 a 16:00. Kiedy jesteś na zewnątrz, chroń swoją twarz, nosząc kapelusz z szerokim rondem lub daszek. Stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub większym dziennie. Jeśli Twoja skóra jest sucha, znajdź krem nawilżający z filtrem przeciwsłonecznym.
Bądź delikatna dla swojej skóry. Używaj produktów do pielęgnacji skóry wrażliwej i zapobiegaj wszelkim produktom, które drapią lub podrażniają skórę. Staraj się nie wcierać i nie szorować skóry.
Dbaj o swoje oczy. Delikatnie oczyść powieki, używając produktu stworzonego dla własnych oczu. Używaj ciepłej, wilgotnej ściereczki wiele razy dziennie. Używaj sztucznych łez w oczach Poczuj się delikatna. Albo porozmawiaj z lekarzem o lekach, które możesz włożyć do oczu.

Poczytaj o innych schorzeniach:

Zespół Reye’a