różyczka
Choroby

Różyczka – diagnoza, leczenie, zapobieganie, objawy

różyczkaCo to jest różyczka?

Różyczka to łagodna choroba wywołana przez wirusa. Zazwyczaj jest łagodna i najczęściej występuje u dzieci w wieku od 6 tygodni do dwóch dekad. Jest rzadko spotykana po osiągnięciu wieku.

Co powoduje różyczkę?

Różyczka jest spowodowana przez dwa powszechne wirusy. Wirusy te należą do rodziny infekcji opryszczki, jednak nie wywołują zimnych odleżyn ani infekcji narządów płciowych, które mogą wywołać wirusy opryszczki typu simplex. Są one rozpraszane przez maleńkie kropelki płynu w nosie i gardle zakażonych osób, gdy się śmieją, rozmawiają, kichają lub kaszlą. Różyczka w dużej mierze rozprzestrzenia się od zainfekowanych osób, które nie wykazują oznak.

Jeśli dziecko ma różyczkę, trzymaj je w domu, dopóki nie wystąpi gorączka przez 24 godziny, a on lub ona nie poczuje się lepiej.

Jakie są objawy?

Różyczka często zaczyna się od nagłej wysokiej gorączki [ 39,4°C (103°F) do 40,6°C (105°F)], która trwa 2-3 dni, choć może trwać nawet do 8 dni. Gwałtowny wzrost temperatury może być pierwszym objawem różyczki i często zdarza się zanim zrozumiesz, że Twoje dziecko ma gorączkę. Gorączka kończy się niespodziewanie.

Po zakończeniu się macicy, różowa wysypka może się wydawać głównie na tułowiu (klatce piersiowej), szyi i ramionach). Wysypka nie jest swędząca i może trwać od 1 do 2 dni.

W rzadkich sytuacjach pojawia się ból gardła, ból brzucha, mdłości i nudności.

Dziecko z różyczką może wydawać się wybredne lub rozdrażnione i może mieć zmniejszony apetyt, ale wiele dzieci zachowuje się prawie normalnie.

Jak rozpoznaje się różyczkę?

Różyczka jest diagnozowana na podstawie wywiadu lekarskiego i oceny fizycznej. Lekarz często wie, że to różyczka, jeśli dziecko miało gorączkę i dziś ma inną wysypkę.

Jak można ją leczyć?

Gorączka spowodowana różyczką może być zwalczana acetaminofenem (jak Tylenol) lub ibuprofenem (jak Advil lub Motrin). Bądź bezpieczny z lekami. Przeczytaj i stosuj się do wszystkich wskazówek na etykiecie. Jeśli dajesz dziecku lekarstwa, postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, w jakiej ilości należy je podać. Nie podawaj aspiryny nikomu poniżej 18 roku życia ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye’a.

Wysypka różyczkowa zniknie bez opieki medycznej.

Jeśli martwisz się, że twoje dziecko ma różyczkę?

Różyczka zazwyczaj jest łagodną infekcją wirusową. Podobnie jak inne zaburzenia, które mogą powodować gorączkę, może ona prowadzić do napadów gorączki, które są niekontrolowanymi skurczami mięśni i brakiem reakcji, które trwają od 1 do 3 minut. Napad gorączki wynika z szybkiego wzrostu temperatury w krótkim okresie czasu. Po osiągnięciu przez gorączkę wysokiej temperatury, ryzyko wystąpienia napadu gorączki jest najprawdopodobniej skończone.

Jeśli tak, to proszę zwrócić się do lekarza:

Wysypka u dziecka pogarsza się.
Objawy (takie jak gorączka, ogólne uczucie choroby lub oznaki choroby) są ostre lub nasilają się.
Objawy stają się tak niewygodne, że dziecko nie może ich tolerować.
Świeża wysypka trwa dłużej niż jeden tydzień.
Wysypka, która została wcześniej zdiagnozowana, trwa dłużej niż 4 miesiące lub nie podąża oczekiwaną ścieżką.
Objawy dziecka stają się coraz poważniejsze lub częstsze.

Trądzik różowaty

Zespół Reye’a