rotawirus
Choroby

Rotawirus – co powoduje, diagnoza, objawy, co to jest

rotawirusCo to jest rotawirus i co go powoduje?

Rotawirus to wirus, który infekuje przewód pokarmowy. Dawniej można było dostać rotawirusa, ale pierwsza choroba jest zazwyczaj najgorsza. Ta choroba powoduje rozstrój żołądka i mdłości.

Niemowlęta i małe dzieci, które zaraziły się rotawirusem, muszą być uważnie obserwowane, ponieważ mogą wysychać dość szybko. Odwodnienie pojawia się, gdy organizm dostaje wodę szybciej niż ją zastąpił. Jeśli dziecko jest odwodnione, mogą pojawić się ostre problemy zdrowotne.

Infekcje rotawirusowe łatwo się rozprzestrzeniają. Ogniska Zwykle zdarzają się w miesiącach zimowych i wczesną wiosną. Infekcje rotawirusowe często rozprzestrzeniają się w miejscach, w których wiele dzieci przebywa razem, np. w przedszkolach.

Wirus rozprzestrzenia się poprzez kontakt z odchodami zakażonego dziecka. Wirus może się łatwo rozprzestrzeniać nawet wtedy, gdy ludzie bardzo starają się utrzymać czystość w pomieszczeniach. Na przykład, gdy pracownik służby zdrowia zmienia brudną pieluchę dziecka z chorobą rotawirusową, zarazki mogą dostać się na stół, ręce lekarza lub ręce już zainfekowanego dziecka. Zarazki rotawirusowe mogą następnie rozprzestrzenić się na inne dzieci przez lekarza lub nieumyte ręce dziecka. Może to być tylko kilka czynności w zlewie, jednak zarazki mogą się znajdować na powierzchniach, których opiekun lub dziecko dotyka po drodze. Na przykład, zarazki mogą położyć się na zabawkach, klamkach lub powierzchniach zlewu. Jeśli zarazki nie zostaną od razu zdezynfekowane, mogą żyć przez wiele dni na powierzchniach i przedmiotach.

Dodatkowe dzieci, które dostają zarazki rotawirusowe na ręce, mogą znaleźć chorobę, gdy włożą ręce do ust. Mogą też zarazić się rotawirusem żując zabawkę, która dostaje na siebie zarazki.

Trzymaj dziecko w domu, gdy jest chore i przez kilka dni, gdy tylko poczuje się lepiej. Wtedy wirus prawdopodobnie mógłby się rozprzestrzenić na innych ludzi. Wirus może pozostać w kale dziecka przez miesiące po ustąpieniu objawów.

Jakie są objawy?

Dziecko, które jest narażone na kontakt z tym wirusem, potrzebuje około 1 do 3 razy, aby zacząć odczuwać jego objawy.

Wymioty to często pierwszy symptom. Zwykle następują mdłości i gorączka. Większość dzieci z wirusem rotawirusowym ma dość wodnistą biegunkę, która wygląda na ogromną sumę, aby otrzymać dziecko lub małe dziecko. Najbardziej ostra biegunka trwa od 4 do 8 dni. Ale epizody nudności mogą utrzymywać się długo po tym, jak dziecko zacznie się czuć lepiej. U niektórych dzieci biegunka może utrzymywać się przez kilka tygodni.

Biegunka, szczególnie gdy występuje obok nudności, może szybko spowodować odwodnienie u niemowląt i małych dzieci, które mają rotawirusy. Dlatego tak ważne jest, aby nadal karmić dziecko i uważnie obserwować je pod kątem oznak odwodnienia.

Co rozpoznaje się po rotawirusie?

Lekarz najprawdopodobniej zdiagnozuje u dziecka chorobę rotawirusową zgodnie z jej objawami. Istotną wskazówką jest również pora roku. Jeśli dziecko ma biegunkę i inne objawy podczas zimy lub wczesnej wiosny (mniej więcej od listopada do kwietnia), wówczas lekarz często będzie podejrzewał rotawirus z powodu jego przyczyny.

W celu potwierdzenia diagnozy można przeprowadzić ocenę kału. Ten rodzaj oceny nie jest wymagany, chyba że dziecko ma inne problemy zdrowotne, które sprawiają, że ważne jest zrozumienie konkretnej przyczyny objawów.

Jak można go leczyć?

Najważniejsze jest zapewnienie dziecku komfortu i ochrona przed odwodnieniem.

Trzymaj swoje dziecko tak daleko, jak tylko zechce. Utrzymuj dziecko w wygodnym ubraniu i zmieniaj jego pieluchę lub majtki, jeśli to konieczne. Dziecko może znaleźć wysypkę w pieluszce. Aby poradzić sobie z wysypką w pieluszce, być może będziesz musiała użyć gorących ściereczek do mycia spodu dziecka oraz balsamów, które pomogą zapobiec dyskomfortowi. Czasami możesz potrzymać niemowlę i spłukać jego tyłek w bieżącej wodzie do kąpieli, aby dobrze umyć okolicę.

Nie podawaj dziecku żadnych leków dostępnych bez recepty, chyba że skonsultowałaś się z lekarzem.

Lekarz może zaproponować napój nawadniający, taki jak Pedialyte. Może to być szczególnie przydatne, jeśli biegunka dziecka trwa dłużej niż kilka dni. Napoje nawadniające pomagają zastąpić płyny i elektrolity. Zwykła woda nie dostarcza niezbędnego pożywienia ani elektrolitów i może nie być spożywana, gdy dziecko ma nudności.

Nie można podawać niemowlęciu lub dziecku napojów odwadniających dla dorosłych lub napojów sportowych. Napoje te nie mają odpowiedniej równowagi składników odżywczych i elektrolitów dla mniejszych dzieci.

Dziecko lub dziecko musi być leczone w szpitalu, gdy odwodnienie staje się ostre. Zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na pogotowie, jeśli Twoje dziecko ma oznaki odwodnienia, w tym:

Bycie naprawdę zmęczonym i trudnym do przebudzenia.
Bardzo sucha jama ustna i oczy, które są bardzo suche.
Bycie wiotką i dyskietką jak szmata lalka.
Brak mokrych pieluch (sucha pielucha) przez 12 lub więcej godzin.

Czy możesz zapobiec zarażenia się rotawirusem swoje dziecko?

Trudno jest zablokować dziecko przed dostaniem się tej choroby. Badania wskazują, że karmienie piersią może pomóc w zapobieganiu rotawirusowi lub zmniejszyć jego nasilenie.

Szczepionka przeciw rotawirusom Pomaga zabezpieczyć się przed chorobą rotawirusową. W zależności od tego, jakiego rodzaju szczepionki można użyć, dzieci potrzebują dwóch lub trzech dawek, począwszy od drugiego miesiąca życia.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się rotawirusa, należy dokładnie i często czyścić ręce.

Różyczka