miażdżyca-blaszka-miażdżycowa
Zdrowie

Miażdżyca – blaszka miażdżycowa , konsekwencje nieleczonej , czym jest?

miażdżyca-objawy

Czym jest miażdżyca i blaszka miażdżycowa?

Miażdżyca jest chorobą, w której blaszka miażdżycowa gromadzi się wewnątrz tętnic. Blaszka miażdżycowa jest lepką substancją składającą się z tłuszczu, cholesterolu, wapnia i innych substancji znajdujących się we krwi. Z czasem blaszka miażdżycowa twardnieje i zawęża naczynia krwionośne. Ogranicza to przepływ bogatej w tlen krwi do organizmu.

Miażdżyca może prowadzić do poważnych problemów, takich jak:

Choroba wieńcowa. Tętnice te dostarczają krew do serca. Kiedy są one zablokowane, możesz cierpieć na dusznicę bolesną lub zawał serca.
Choroba tętnic szyjnych. Tętnice te dostarczają krew do mózgu. Kiedy są one zablokowane, możesz cierpieć na udar mózgu.
Choroba tętnic obwodowych. Tętnice te znajdują się w rękach, nogach i miednicy. Kiedy są one zablokowane, możesz cierpieć na drętwienie, ból i czasami infekcje.
Miażdżyca zazwyczaj nie wywołuje objawów, dopóki nie zwęża się lub całkowicie nie blokuje tętnicy. Wiele osób nie wie, że je ma, dopóki nie wystąpi nagły przypadek medyczny.

Jak zdiagnozować miażdżycę?

Badanie fizyczne, obrazowanie i inne testy diagnostyczne mogą stwierdzić, czy je masz. Leki mogą spowolnić postęp w gromadzeniu się blaszki miażdżycowej. Lekarz może również zalecić takie zabiegi jak angioplastyka w celu otwarcia tętnic lub operacja na tętnicach wieńcowych lub szyjnych. Pomocne mogą być również zmiany w stylu życia. Obejmują one stosowanie zdrowej diety, regularne ćwiczenia, utrzymanie zdrowej wagi ciała, rzucanie palenia i radzenie sobie ze stresem.

Arytmia – czym jest? objawy , kto jest na narażony? …

Anemia – przyczyny , czym jest? , kto jest narażony?