Kiedy możliwe jest oddanie krwi

Krew – skład , funkcje , kompozycja , kto i kiedy może oddać , grupy krwi

krew skład i funkcje

Krew ma wiele podstawowych funkcji dla naszego organizmu, w tym dotlenienie, odżywianie, oczyszczanie oraz dociera do wszystkich komórek ciała. Krew jest niezastąpiona i unikalna z różnych powodów. Ludzie posiadają średnio około 5 litrów krwi i jest to unikalny element, do tego stopnia, że jeśli stracisz dużo krwi, musisz mieć natychmiastową transfuzję. Krew jest cenna, tak doskonała, że nie można było wymyślić sztucznej krwi.

Jak skomponowana jest krew?

Krew składa się z płynnej części zwanej osoczem. Osocze zawiera płytki krwi, czerwone krwinki i białe krwinki. Komórki krwi są poddawane ciągłemu powstawaniu i obumieraniu, a podczas ciąży komórki powstają w wątrobie, a później funkcja ta należy do szpiku kostnego. Osocze składa się w 90% z wody i innych pierwiastków, takich jak kwasy tłuszczowe, witaminy, hormony, białka, sód, chlorek. Ważną funkcją plazmy jest transport składników odżywczych oraz utrzymanie stałego pH i ciśnienia w komórkach. Czerwone krwinki, zwane również erytrocytami, mają ważne zadanie wydobywania dwutlenku węgla z tkanek i wypuszczania go do płuc, które następnie wypuszczą go poprzez oddychanie.

Czerwone krwinki żyją przez 120 dni, a następnie przechodzą do śledziony i wątroby. Hemoglobina odzyskuje żelazo, które jest wykorzystywane do produkcji nowych komórek krwi. Białe krwinki, zwane również leukocytami, są odpowiedzialne za obronę. Istnieją różne rodzaje białych krwinek, z których każda pełni określoną rolę. Neutrofile chronią przed bakteriami i infekcjami, eozynofile są przydatne w walce z pasożytami, bazynofile są przydatne w zapobieganiu zakrzepom krwi, a monocyty są kulkami, które mają za zadanie blokowanie komórek nowotworowych, grzybów i wirusów. Komórki T koordynują układ odpornościowy. Płytki krwi, z drugiej strony, są bardzo ważne dla krzepnięcia krwi, ponieważ, na przykład, w przypadku rany, są one zgrupowane w miejscu, w którym rana wystąpiła, zapobiegając ucieczce krwi. Płytki krwi umożliwiają wyleczenie skrzepu w późniejszym terminie.

Kiedy można oddać krew? Kto może oddać krew?

Kiedy możliwe jest oddanie krwi

Krew może być oddana przez każdego w wieku od 18 do 65 lat, ważącego ponad 50 kg i zdrowego. Przed oddaniem krwi przeprowadza się badania w celu sprawdzenia zgodności i ogólnego stanu krwi. Mężczyźni mogą oddawać krew co dwa miesiące, podczas gdy kobiety mogą oddawać krew co trzy miesiące.

Jakie są grupy krwi i czym są?

Grupy krwi podzielone są na dwie główne kategorie: AB0 i Rh. Grupa AB0, zawiera punktowe antygeny, uniwersalni dawcy to ci, którzy mają krew z grupą 0, podczas gdy ci, którzy mają grupę krwi AB mogą otrzymać krew z każdej grupy.

Jakie są funkcje krwi?

Wśród głównych funkcji krwi jest regulacja wartości pH i zadanie obrony ciała przed ciałami obcymi, które są atakowane przez fagocyty i przeciwciała, a także przepływ krwi, który płynie w organizmie jest kluczowy dla utrzymania stałej temperatury naszego ciała, która dla osób zdrowych wynosi średnio 36,5 stopni Celsjusza. Krew pełni również ważną funkcję eliminowania produktów odpadowych wytwarzanych przez nasz organizm, transportując je z organów odpowiedzialnych za ich utylizację, a więc, na przykład, dwutlenku węgla do płuc i odpadów leków sodowych oraz mocznika do nerek.

Jak utrzymać krew w dobrym i zdrowym stanie?

Żywność jest bardzo ważna, szczególnie w odniesieniu do żywności zawierającej żelazo, więc na przykład mięso, rośliny strączkowe i warzywa, takie jak brokuły i pietruszka. Ważne jest również bardzo częste spożywanie owoców i warzyw, aby zapewnić niezbędne zapotrzebowanie na witaminę C oraz picie niewielkiej ilości herbaty i kawy, ponieważ ograniczają one wchłanianie żelaza przez organizm. Ważne jest również dotlenienie krwi poprzez aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, ale nawet proste spacery są wystarczające. Aby poprawić koncentrację tlenu w organizmie, przydatne może być spędzanie czasu w górach, ponieważ tlen w wysokich temperaturach jest bardzo skoncentrowany i pozwala szpiku kostnemu produkować więcej erytrocytów.

Migreny – Migrena

Bezsenność