choroby-serca
Zdrowie

Zaburzenia pracy serca – choroby sercowo-naczyniowe

choroby-serca

Twoje serce jest mięśniem, który otrzymuje energię poprzez tlen i składniki odżywcze, które przenoszą krew. Nieprzerwane dopływ krwi pozwala sercu dobrze pracować. Większość ludzi uważa, że choroby serca to tylko jeden rodzaj problemu zdrowotnego. Ale faktycznie, choroby serca obejmują grupę problemów zdrowotnych, które wpływają na strukturę i funkcjonowanie serca, a przyczyny są wielorakie. Na przykład choroba wieńcowa. Rozwija się, gdy mieszanina tkanki tłuszczowej, wapniowej i bliznowaciejącej (zwanej “płytką nazębną”) gromadzi się w tętnicach, które żywią krew do mięśnia sercowego (tętnice wieńcowe). Płytka nazębna zawęża tętnice i uniemożliwia sercu uzyskanie wystarczającej ilości krwi.

Rodzaje chorób serce

Choroby układu krążenia obejmują wiele chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem serca lub naczyń krwionośnych, które je żywią.
Ten arkusz informacyjny skupia się na dwóch najczęstszych zaburzeniach, pierwszym z nich jest angina występuje, kiedy brak jest krwi dotlenionej do mięśnia sercowego. Powoduje to silny ból serca, odczuwalny w okolicy klatki piersiowej. Ten stan pojawia się przy wysiłku i znika w ciągu kilku minut wraz z odpoczynkiem lub nitrogliceryną, nie pozostawiając żadnych następstw. Termin “angina” pochodzi z łaciny angere, co oznacza uduszenie.

Drugi z nich to zawał mięśnia sercowego lub zawał serca, co oznacza bardziej gwałtowny kryzys niż angina. Brak tlenu powoduje martwicę, czyli zniszczenie części mięśnia sercowego, którą zastępuje blizna. Zdolność serca do normalnego skurczu i pompowania normalnej ilości krwi z każdym uderzeniem może być zagrożona; wszystko to zależy od rozmiaru blizny. Termin “zawał serca” pochodzi z łacińskiego zawału, co oznacza rzeczy lub kompletne, ponieważ tkanki serca wydają się być tak pochłonięte płynem.

Serce jest pompą, która pozwala na dystrybucję krwi do wszystkich organów, a tym samym zapewnia ich działanie. Ale ten mięsień również musi być odżywiany tlenem i substancjami odżywczymi. Tętnice, które zaopatrują i odżywiają serce, nazywane są tętnicami wieńcowymi (patrz diagram). Kryzys dusznicy bolesnej lub mięśnia sercowego ma miejsce, gdy tętnice wieńcowe są zablokowane, częściowo lub całkowicie. Regiony serca, które nie są dobrze nawadniane złym kontraktem lub przestają to robić. Ten typ sytuacji ma miejsce, gdy ściany tętnic serca zostały uszkodzone.

choroby-sercowo-naczyniowe

Wiek a choroby sercowo-naczyniowe

Wiek, w którym deklaruje się pierwszą dławicę piersiową lub mięsień sercowy zależy częściowo od dziedziczności, ale przede wszystkim od stylu życia: diety, aktywności fizycznej, palenia tytoniu, spożywania alkoholu i stresu.

Czy można wyleczyć choroby?

Chorobie serca można zapobiec i wyleczyć. Najlepszą obroną jest kontrolowanie czynników ryzyka, które mogą powodować choroby wieńcowe serca, takich jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, palenie tytoniu, stres, nadmierne spożycie alkoholu, brak aktywności fizycznej i nadwaga. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie problem z sercem, istnieją metody leczenia, które pomagają kontrolować Twoją chorobę. Możesz jeszcze bardziej zmniejszyć swoje ryzyko, podejmując te działania na rzecz zdrowego serca.

zaburzenia-pracy-serca

Czynniki zmniejszające ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Nie pal papierosów
Bądź aktywny fizycznie
Poznaj i kontroluj swoje ciśnienie krwi.
Jedz zdrową dietę o niskiej zawartości tłuszczu, zwłaszcza tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych.
Osiągnięcie i utrzymanie zdrowej wagi ciała
Zarządzaj swoją cukrzycą
Ograniczenie spożycia alkoholu
Zmniejszyć poziom stresu
Regularnie konsultuj się z lekarzem i postępuj zgodnie z jego wskazówkami.

Inne artykuły:

Normalne ciśnienie krwi – nadciśnienie tętnicze – prawidłowe ciśnienie

Szkło bioaktywne