choroba-parkinsona
Choroby

Choroba Parkinsona – objawy, diagnoza, co powoduje, leczenie

choroba-parkinsonaCo to jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona wpływa na to, jak się poruszasz. Występuje, gdy w umyśle pojawia się problem z konkretnymi komórkami nerwowymi.

Normalnie, te komórki nerwowe tworzą znaczącą substancję chemiczną zwaną dopaminą. Dopamina wysyła sygnały do tej części umysłu, która kontroluje ruch. Dzięki niej twoje mięśnie postępują łatwo i robią wszystko, co trzeba. Dla tych, którzy mają Parkinsona, te komórki nerwowe się rozpadają. Wtedy nie masz wystarczającej ilości dopaminy i masz problemy z poruszaniem się jak chcesz.

Parkinson jest progresywny, więc pogarsza się z czasem. Ale następuje to stopniowo, przez kilka dekad. I są dobre kuracje, które mogą pozwolić ci na pełne życie.

Co powoduje chorobę Parkinsona?

Nikt nie wie na pewno, co sprawia, że te komórki nerwowe się rozpadają. Ale naukowcy robią wiele badań, by zacząć szukać odpowiedzi. Analizują wiele potencjalnych przyczyn, takich jak starzenie się i toksyny ze środowiska.

Nienormalne geny wydają się powodować chorobę Parkinsona u niektórych osób. Nie ma jednak wystarczających dowodów na to, że jest ona zawsze dziedziczona.

Jakie są oznaki choroby Parkinsona?

Cztery główne objawy Parkinsona to..:

Drżenie, czyli drżenie lub wstrząsanie. Drgania mogą uderzać w ręce, dłonie lub uda.
Sztywne mięśnie.
Powolny ruch.
Problemy z równowagą lub chodzeniem.

Drżenie może być pierwszym symptomem, który zauważysz. Jest to jeden z najczęstszych objawów tej choroby, choć nie każdy ją ma.

Co więcej, nie każdy, kto korzysta z drżenia, ma chorobę Parkinsona.

Drżenie Często zaczyna się tylko w 1 ramieniu lub nodze na 1 stronie ich ludzkiego ciała. Może być gorzej, gdy się obudzisz, ale nie poruszasz dotkniętą nogą lub ramieniem. Może być lepiej, gdy poruszasz kończyną lub śpisz.

Z czasem Parkinson wpływa na mięśnie w całym ludzkim ciele, dlatego też może to spowodować problemy takie jak trudności z konsumpcją lub zaparcia.

W późniejszych fazach tej choroby, osoba z Parkinsonem może mieć stały lub sterylny wyraz, trudności z mówieniem i inne problemy. Niektórzy ludzie tracą również zdolności psychologiczne (demencja).

Ludzie zazwyczaj zaczynają mieć objawy między 50 a 60 rokiem życia. Ale od czasu do czasu objawy zaczynają się wcześniej.

Jak rozpoznaje się chorobę Parkinsona?

Lekarz będzie zadawał pytania na temat objawów i poprzedniego stanu zdrowia oraz przeprowadzi ocenę neurologiczną. Ocena ta zawiera pytania i oceny, które pokazują, jak dobrze funkcjonują Twoje nerwy. Na przykład lekarz zobaczy sposób postępowania, oceni siłę i odruchy mięśni oraz oceni Państwa wzrok.

Lekarz prowadzący zadaje również pytania dotyczące usposobienia pacjenta.

W niektórych przypadkach lekarz może poprosić pacjenta o wypróbowanie leku. Lek ten może pomóc lekarzowi stwierdzić, czy pacjent cierpi na chorobę Parkinsona.

Nie istnieją żadne badania laboratoryjne ani badania krwi, które mogłyby pomóc lekarzowi dowiedzieć się, czy masz chorobę Parkinsona. Jednakże, możesz mieć badania, które pomogą lekarzowi wykluczyć inne choroby, które mogą być przyczyną Twoich objawów. Na przykład, możesz otrzymać rezonans magnetyczny w celu wyszukania wskaźników udaru lub guza umysłu.

Jak można leczyć Parkinsona?

W tym momencie nie ma absolutnie żadnego lekarstwa na chorobę Parkinsona. Istnieje jednak wiele odmian leków, które mogą kontrolować te objawy i znacznie ułatwiać życie z chorobą.

Możesz nie potrzebować terapii, jeśli twoje objawy są łagodne. Lekarz będzie czekać, aby przepisać leki, aż objawy zaczną przeszkadzać w codziennym życiu. Twój lekarz będzie dostosowywał Twoje leki w miarę pogarszania się Twoich symptomów. Być może będziesz chciał zażyć kilka leków, aby znaleźć najlepsze rezultaty.

Levodopa (zwany również L-dopa) jest idealnym lekiem do kontroli objawów Parkinsona. Jednak może to spowodować problemy, jeśli używasz go przez dłuższy czas lub w dużej dawce. Tak więc lekarze czasami używają innych leków do leczenia mężczyzn i kobiet w pierwszych fazach tej choroby.

Decyzja o rozpoczęciu przyjmowania leków, a także o tym, które leki należy przyjmować, będzie różna dla każdej osoby. Twój lekarz będzie miał możliwość pomóc Ci w podjęciu tych decyzji.

W niektórych sytuacjach może być również stosowane leczenie zwane głęboką stymulacją mózgu. Przy takim zabiegu lekarz zakłada druty na głowę. Przewody te przenoszą niewiele sygnałów elektrycznych do obszarów mózgu, które kontrolują ruch. Te małe sygnały mogą pomóc tym obszarom mózgu lepiej funkcjonować.

Jest kilka rzeczy, które można zrobić w domu, a które mogą pomóc w zachowaniu zdrowia i niezależności. Jedz zdrowe jedzenie. Zdobądź resztę, którą chcesz. Mądrze wykorzystuj swoją własną energię. Codziennie wykonuj ćwiczenia. Pomocna może być również fizykoterapia i terapia zajęciowa.

Jak choroba Parkinsona może wpłynąć na twoje życie?

Dowiedzenie się, że masz długotrwałą, innowacyjną chorobę może wywołać szeroki wachlarz emocji. Możesz czuć się zły, przestraszony, przygnębiony lub zaniepokojony tym, co cię czeka. Może to pomóc w zapamiętaniu kilku rzeczy:

Normalnie to zaburzenie postępuje powoli. Niektórzy ludzie żyją dziś przez kilka lat z niewielkimi tylko objawami.
Wielu mężczyzn i kobiet może pracować przez wiele lat. W miarę jak choroba będzie się pogłębiać, może trzeba będzie zmienić sposób działania.
To bardzo ważne, aby brać aktywny udział w opiece nad swoim zdrowiem. Zlokalizuj lekarza, któremu ufasz i którego będziesz używał.
Depresja jest powszechna u ludzi, którzy mają Parkinsona. Jeśli czujesz się naprawdę smutny lub niemożliwy, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub odwiedź doradcę.
Wiedza, że nie jesteś sam, może mieć duże znaczenie. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie grup wsparcia Parkinsona lub poszukaj zajęć internetowych lub tablic informacyjnych.
Parkinson ma wpływ nie tylko na osobę, która jest jego członkiem. Dodatkowo, ma wpływ na Twoich najbliższych. Upewnij się, że włączysz je do swoich wyborów.

Przeczytaj też o:

Zapalenie trzustki