szkło-bioaktywne

Bioaktywne szkło – zalety i wady – zastosowanie w stomatologi – pasta

szkło-bioaktywne

Według badań amerykańskich bioaktywne szkło może zastąpić niektóre wypełnienia składowe, amalgamat i inne związki przeznaczone do odbudowy zniszczonych zębów.
Materiał ten posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe i jest stosowane jako substytut kości od wielu lat.

Jakie bioaktywne szkło?

Bioaktywne szkło składa się z tlenku krzemu, tlenku wapnia i tlenku fosforu i jest zdolna do interakcji z ciałem jako jeden z tych naturalnych składników.
Żadne badania nie były jednak zainteresowane jego zastosowaniem w przywracaniu zniszczonych lub uszkodzonych zębów. Celem naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie było zatem zbadanie in vitro efektu dodawania bioaktywnego szkła w standardowym materiale kompozytowym żywicy używanym do uszczelniania i odbudowy zębów.

Zalety bioaktywnego szkła w stomatologii

Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie Dental Materials, wskazują, że bioaktywne szkło przetrwałoby dłużej niż kompozyt stomatologiczny, którego średnia długość życia wynosi zaledwie 6 lat. Ponadto, materiał ten ograniczyłby zdolność bakterii do atakowania wypełnień poprzez uwalnianie jonów wapnia i fosforanu do toksycznego działania na bakterie jamy ustnej, które neutralizują kwasowość środowiska jamy ustnej. Soczewki te przynoszą również pewne minerały utracone wraz z próchnicą zębów. Wyniki potwierdzone badaniami klinicznymi. Autorzy pracytwierdzą, że to może zastąpić niektóre materiały obecnie stosowane w amalgamatach stomatologicznych. Jednak wyniki uzyskane w laboratorium będą musiały zostać potwierdzone badaniami klinicznymi. Naukowcy są przekonani, że włączenie tego bioaktywnego szkła do istniejących receptur kompozytów dentystycznych byłoby bardzo łatwe. Bioaktywne szkło używane jest również w pastach do zębów o czym można więcej poczytać tu.

Inne schorzenia:

Zaburzenia pracy serca – choroby sercowo-naczyniowe

Normalne ciśnienie krwi – nadciśnienie tętnicze – prawidłowe ciśnienie