bezsenność-objawy-leczenie

Bezsenność – rodzaje , kto narażony , co to jest , objawy , jak rozpoznać

bezsenność-objawy-leczenie

Co to jest bezsenność?

Bezsenność jest częstym zaburzeniem snu. Jeśli ją masz, możesz mieć problemy z zasypianiem, pozostaniem w stanie uśpienia lub z obydwoma tymi zaburzeniami. W rezultacie możesz się przespać za mało lub mieć złą jakość snu. Po przebudzeniu możesz nie czuć się odświeżony.

Jakie są rodzaje bezsenności?

Bezsenność może być ostra (krótkotrwała) lub przewlekła (trwająca). Bezsenność ostra jest powszechna. Do najczęstszych przyczyn tego schorzenia należy stres w pracy, presja rodzinna lub traumatyczne zdarzenie. Zwykle trwa on kilka dni lub tygodni.

Przewlekła choroba trwa miesiąc lub dłużej. Większość przypadkówma charakter drugorzędny. Oznacza to, że są one objawem lub skutkiem ubocznym niektórych innych problemów, takich jak niektóre stany chorobowe, leki i inne zaburzenia snu. Przyczyną mogą być również substancje takie jak kofeina, tytoń i alkohol.

Czasami głównym problemem jest przewlekła choroba. Oznacza to, że nie jest ona spowodowana przez coś innego. Jego przyczyna nie jest dobrze znana, ale czynnikiem może być długotrwały stres, niepokój emocjonalny, podróże i praca zmianowa. Bezsenność pierwotna trwa zazwyczaj dłużej niż jeden miesiąc.

Kto jest narażony na bezsenność?


Bezsenność jest zjawiskiem powszechnym. Dotyka ona częściej kobiety niż mężczyzn. Możesz ją dostać w każdym wieku, ale starsi dorośli są bardziej narażeni na tą dolegliwość. Jesteś również bardziej narażona na bezsenność, jeśli

Miej dużo stresu.
są przygnębione lub cierpią z powodu innych zaburzeń emocjonalnych, takich jak rozwód lub śmierć małżonka
Miej niższe dochody.
Praca w nocy lub częste zmiany w godzinach pracy.
Podróż na duże odległości z uwzględnieniem zmian w czasie
Nieaktywny styl życia.
Są Afroamerykanami; badania pokazują, że Afroamerykanie dłużej zasypiają, nie śpią tak dobrze i mają więcej problemów ze snem związanych z oddychaniem niż biali.

Jakie są objawy bezsenności?

Objawy bezsenności obejmują:

Leżenie na jawie przez długi czas, zanim zasniesz.
Spanie tylko przez krótki okres czasu.
Nie spać przez większość nocy.
Czuję się tak, jakbyś w ogóle nie spał.
Budzenie się zbyt wcześnie.
Jakie inne problemy może spowodować bezsenność?
Bezsenność może powodować senność w ciągu dnia i brak energii. Może również powodować uczucie niepokoju, depresji lub rozdrażnienia. Możesz mieć problemy z koncentracją na zadaniach, zwracaniem uwagi, uczeniem się i zapamiętywaniem. Bezsenność może również powodować inne poważne problemy. Na przykład, może sprawić, że podczas jazdy samochodem poczujesz się senny. Może to spowodować wypadek samochodowy.

Jak rozpoznaje się bezsenność?


Aby zdiagnozować bezsenność, Twój dostawca usług medycznych

Zabiera twoją historię medyczną.
Pyta o historię snu. Twój dostawca zapyta Cię o szczegóły dotyczące Twoich nawyków snu.
Wykonuje badanie fizyczne, aby wykluczyć inne problemy zdrowotne, które mogą powodować takie objawy.
Może polecić badanie snu. Badanie snu mierzy, jak dobrze sypiasz i jak twoje ciało reaguje na problemy ze snem.

Jakie są metody leczenia bezsenności?

Zabiegi obejmują zmiany stylu życia, doradztwo i leki:

Zmiany stylu życia, w tym dobre nawyki snu, często pomagają złagodzić ostrą (krótkotrwałą) bezsenność. Zmiany te mogą ułatwić Ci zasypianie i pozostawanie w stanie uśpienia.
Rodzaj doradztwa zwany terapią poznawczo-behawioralną (CBT) może pomóc złagodzić lęk związany z przewlekłą (trwającą) bezsennością.
Kilka leków może również pomóc w złagodzeniu tej choroby i przywrócić regularny plan snu.
Jeślito schorzenie jest objawem lub skutkiem ubocznym innego problemu, ważne jest, aby leczyć ten problem (jeśli to możliwe).

Zapalenie migdałków

Udar