Amblyopia (leniwe oko) - co to jest ? , co powoduje ? , objawy , leczenie

Amblyopia (leniwe oko) – co to jest ? , co powoduje ? , objawy , leczenie

Amblyopia (leniwe oko) - co to jest ? , co powoduje ? , objawy , leczenie

Co to jest amblyopia?

Amblyopia jest problemem z dzieciństwa, który ma miejsce, gdy jedno oko jest słabsze od drugiego. Mózg wybiera przyjmowanie obrazów z silniejszego oka i ignorowanie obrazów z słabszego oka. Oznacza to, że dziecko używa silnego oka bardziej niż słabego oka. Jeśli słabe oko nie musi działać, nie jest w stanie rozwinąć dobrego widzenia. Prowadzi to do słabego widzenia w słabszym oku.

Amblyopia zazwyczaj dotyczy tylko jednego oka.

Problem zaczyna się od urodzenia do około 7 roku życia. Dziecko może nawet nie wiedzieć, że używa tylko jednego oka. Ignorowanie obrazów ze słabego oka jest automatyczną reakcją. Twoje dziecko nie ma nad tym żadnej kontroli.

Wczesne leczenie zazwyczaj może odwrócić amblyopię. Im młodsze jest dziecko w momencie rozpoczęcia leczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało dobry wzrok.

Amblyopia jest czasami nazywana “leniwym okiem”.

Co powoduje amblyopię?

Każdy stan, który uniemożliwia dziecku tworzenie wyraźnego, skupionego obrazu lub uniemożliwia normalne używanie jednego lub obu oczu, może powodować amblyopię. Może się zdarzyć, kiedy:

Oczy nie skupiają się na tym samym przedmiocie. Nazywa się to zezem. Na przykład, jedno oko może być skierowane prosto, podczas gdy drugie patrzy w innym kierunku. To wysyła dwa różne obrazy do mózgu. W przypadku małego dziecka, które ma zeza, mózg wybiera otrzymywanie obrazów tylko z jednego oka.
Twoje dziecko jest znacznie bardziej dalekowzroczne lub dalekowzroczne w jednym oku niż w drugim. Jeśli jedno oko widzi znacznie wyraźniej niż drugie, mózg ignoruje niewyraźny obraz ze słabszego oka.
Problem uniemożliwia przedostawanie się światła do oka przez długi okres czasu. Problem w soczewce, taki jak katarakta lub w przezroczystym “oknie” z przodu oka (rogówka) może powodować amblyopię. Tego typu problemy są rzadkie, ale poważne. Bez wczesnego leczenia, dziecko może nigdy nie rozwinąć normalnego widzenia w dotkniętym oku.
Twoje dziecko może być bardziej narażone na amblyopię, jeśli miał ją ktoś inny w Twojej rodzinie lub jeśli dziecko urodziło się przedwcześnie lub miało niską wagę urodzeniową.

Jakie są objawy?

W większości przypadków amblyopia nie wywołuje objawów. Ale Twoje dziecko może:

Miej oko, które wędruje lub nie porusza się wraz z drugim okiem.
Miej oczy, które nie poruszają się w tym samym kierunku lub mocują się w tym samym punkcie.
Płacz lub narzekanie, gdy jedno oko jest zakryte.
Mruż lub przechyl głowę, aby na coś spojrzeć.
Miej górną powiekę, która opada.
Jak rozpoznaje się amblyopię?
Lekarz Twojego dziecka wykona badanie wzroku. Jeśli badanie wykaże, że dziecko ma słabe widzenie w jednym oku, lekarz może zdiagnozować amblyopię po wykluczeniu innych przyczyn.

Aby pomóc w postawieniu diagnozy, lekarz zapyta o objawy, członków rodziny, którzy mieli problemy ze wzrokiem, inne możliwe czynniki ryzyka, takie jak niska waga urodzeniowa oraz czy dziecko ma problemy z czytaniem, widzeniem tablicy w szkole lub oglądaniem telewizji.

Kanadyjskie Towarzystwo Pediatryczne zaleca badania przesiewowe w celu wykrycia leniwego oka (amblyopia), źle ustawionych oczu (zez) oraz wad wzroku u dzieci poniżej 5 roku życia.Przypis 1 Jeśli martwisz się o oczy lub wzrok dziecka, wcześniej zabierz je do okulisty. Żadne dziecko nie jest za małe na badanie wzroku.

Jak jest ono leczone?

Aby amblyopia mogła być leczona, dziecko musi używać słabego oka. Zmusi to oko do wzmocnienia się. Z czasem koryguje to wzrok w słabym oku.

Lekarz może zasugerować:

Blokowanie silnego oka opaską na oko.
Rozmycie silnego oka kroplami do oczu lub okularami.
Dziecko może być zmuszone do noszenia opaski lub okularów przez większość dnia lub tylko przez część dnia. Leczenie może trwać kilka tygodni lub miesięcy. Ciężkie przypadki mogą trwać dłużej.

Jeśli inny problem jest przyczyną amblyopii, np. katarakty, należy go również leczyć.

Leczenie najlepiej rozpocząć przed ukończeniem 6 roku życia i należy je rozpocząć zanim wzrok dziecka w pełni rozwinął się, około 9 lub 10 roku życia. Późniejsze leczenie będzie najprawdopodobniej mniej pomocne, ale w niektórych przypadkach może jeszcze poprawić wzrok. Dziecko z ambliopią, które nie jest leczone, może mieć zły wzrok na całe życie.

Po zakończeniu leczenia, upewnij się, że ustawiłeś dodatkowe badania wzroku dla swojego dziecka. Amblyopia może powrócić nawet po skutecznym leczeniu.

Jak można pomóc dziecku radzić sobie z leczeniem?

Leczenie wydaje się proste, ale używanie opaski na oko lub okularów może przeszkadzać dziecku.

Aby pomóc dziecku:

Wyjaśnij, że okulary lub patch pomogą mu lepiej widzieć.
Powiedz znajomym swojego dziecka, nauczycielom, trenerom i innym o problemie z oczami i o tym, co Ty i Twoje dziecko musicie dla niego zrobić. Poproś o pomoc.
Używaj plastrów, okularów lub kropli do oczu, jak mówi lekarz.
Jeśli to możliwe, udekoruj łatę swoim dzieckiem. Najpierw zapytaj lekarza, czy wszystko jest w porządku.
Gdy dziecko ma na sobie plaster lub okulary, należy robić zabawne rzeczy, takie jak kolorowanie i rękodzieło. Pomoże to dziecku wykorzystać słabe oko.

Układ hormonalny

Zespół cieśni nadgarstka