eduskrypt.pl - platforma nominowana do WORLD SUMMIT AWARD 2007

Aktualności

Piosenki Don Wasyla
03.05.2007  22:22

Od redakcji


Znam don Wasyla kilkanaście lat. W życiu człowieka nie jest to mało.
Znam jego piosenki, muzykę. Bywałem na tych pełnych temperamentu występach. Wsłuchiwałem się w pieśni radosne i w spokojne romanse cygańskie.
Nie jestem hipokrytą, tak rzeczywiście myślę, ta muzyka i taniec urzekły mnie.
Dziewczęta w wirujących, kolorowych bajecznie
sukniach, ich taniec ramionami, biodrami...
Gdybym był młodszy, porwałbym zwyczajem cygańskim, cyganeczkę czarnooką. Porwałbym ją gdzieś, gdzieś daleko. Dla niej wiersze bym pisał, cygańskie dumki wymyślał. Chciałoby się długie lata przeżyć..., ej! marzenia, marzenia.
Wasyl jest świetnym artystą i dobrym organizatorem. Jego coroczny festiwal w Ciechocinku, co rok nowi goście ze świata. Trzeba mieć dar, by każdego roku sprowadzić do Polski artystów z innego miejsca naszej Ziemi. Przy tym Wasyl jest zapobiegawczy. Wyrosło następne pokolenie w prostej linii z Wasylem Jego synowie: Wasyl - junior i Dżani.
Zaledwie upłynęło kilka lat od wydania tomiku wierszy artysty, a na państwa ręce drodzy fascynaci kultury romskiej, składamy tomik piosenek Wasyla i tych przez niego napisanych i tych, które wykonuje.
Proszę mi wierzyć, długo trzeba było namawiać don Wasyla, by na wydanie tomiku piosenek wyraził zgodę. Bardzo długo. Zapewne przez swoją skromność, bo Wasyl jest skromnym człowiekiem.
Jeśli czegoś nie jest pewien, czegoś nie wie, zawsze zwróci się z zapytaniem.
Po tylu latach znajomości z don Wasylem mogę z przekonaniem stwierdzić, że kto jak kto, ale ja poznałem Go bardzo dobrze. Nasze drogi mogły się na jakiś czas rozejść, ale zawsze trafiało się miejsce, gdzie łączyły się ponownie.

PREZES
KUJAWSKO-POMORSKIEGO
ZWIĄZKU LITERATÓW
Marian Kustra
poeta, literat

Koszyk jest pusty
Zaloguj się:

adres e-mail:

hasło:
   
« Zarejestruj się
Wpisz pobrany
kod dostępu:
 
Polecamy:
Google
    
UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii, proszę zapoznać się z polityką prywatności platformy edukacyjnej eduskrypt.pl
ZAMKNIJ