eduskrypt.pl - platforma nominowana do WORLD SUMMIT AWARD 2007

Aktualności

Bursztynowy mikrokosmos
19.04.2007  16:45

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wykład dr J. Kupryjanowicza Bursztynowy mikrokosmos.

Fragment: (...)
Las bursztynowy

Bursztyn bałtycki jest skamieniałą żywicą drzew iglastych, które około 40 milionów lat temu, w okresie zwanym eocenem, porastały obszar dzisiejszej Skandynawii i Morza Bałtyckiego. Lasy bursztynowe występowały na pograniczu dwóch stref klimatycznych – umiarkowanej i subtropikalnej. Obok charakterystycznych dla strefy umiarkowanej sosen (Pinus) i sekwoi (Sequoia), oraz zrzucających liście dębów (Quercus) i klonów (Acer), w lasach bursztynowych rosły również palmy (Palmae) i cyprysowate (Cupressacea) – rośliny strefy ciepłej. W podszycie obok jałowców (Juniperus) i trzmielin (Evonymus) obecne były także ciepłolubne magnolie (Magnolia).
Przypuszcza się, że lasy bursztynowe występowały na terenach bagiennych w dolinach rzecznych. Świadczyć o tym mogą choćby wilgociolubne wierzbowate (Salicaceae) i woskownicowate (Myricaceae). Sącząca się z pni drzew żywica skapywała do wody, która zabezpieczała ją przed biologicznym i chemicznym rozkładem. Woda z łatwością porywała lekkie bryłki żywicy, unosząc je do strumieni i dalej do rzek. Ujście głównej rzeki, która zbierała wody z całego bursztynonośnego obszaru znajdowało się na północ od dzisiejszego polskiego wybrzeża Bałtyku. Naniesiona przez wodę żywica gromadziła się na dnie ówczesnego morza. Przez miliony lat przechodziła tam wiele przemian fizykochemicznych, w wyniku których stopniowo twardniała, by w końcu zamienić się w bursztyn.

Życie w bursztynowym lesie
Wszystkie obiekty znajdujące się wewnątrz bursztynu nazywane są inkluzjami lub wrostkami. Mogą być one nieorganiczne bądź organiczne. Ich obecność wpływa na przejrzystość i barwę bursztynu. Na przykład wielkość inkluzji, jakimi są pęcherzyki gazu wpływa na jasność bursztynu. Najwięcej pęcherzyków o bardzo małych  rozmiarach zawiera bursztyn mleczno-biały. Najmniej – przejrzysty, o barwie miodu. Gazy wypełniające pęcherzyki to nie tylko powietrze atmosferyczne. Mogą to być również gazy ustrojowe lub pochodzące z procesów gnilnych.

...

ZAPRASZAMY!!!

Koszyk jest pusty
Zaloguj się:

adres e-mail:

hasło:
   
« Zarejestruj się
Wpisz pobrany
kod dostępu:
 
Polecamy:
Google
    
UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii, proszę zapoznać się z polityką prywatności platformy edukacyjnej eduskrypt.pl
ZAMKNIJ