eduskrypt.pl - platforma nominowana do WORLD SUMMIT AWARD 2007

Aktualności

Adam Lizakowski
24.06.2005  14:32

ADAM LIZAKOWSKI - ur. w 1956r. w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Na emigracji przebywa od roku 1981. W roku 1982 poprzez Austrię, udał się do Kalifornii, mieszkał w San Francisco przez 9 lat. W roku 1991 dotarł do stolicy Polonii Świata Chicago, w którym mieszka do chwili obecnej.

Współzałożyciel kalifornijskiej grupy poetyckiej KRAK, której członkowie tworzyli w San Francisco i Los Angeles. Twórca i założyciel chicagowskiej grupy poetyckiej Niezapłacony Rent. Promotor polskiej kultury w Chicago, działacz, społecznik, organ iza tor ponad stu spotkań literackich, odczytów, wystaw malarskich, fotografii, tkaniny artystycznej, rzeźby w polskiej księgarni Golden Bookstore , której był założycielem i właścicielem.

Poeta, autor kilkunastu tomików poetyckich, m.in. Cannibalism Poetry (poezja) wyd. w 1984r. w języku polskim i angielskim, Anteroon Poetry, (poezja) wyd. 1986r. w języku angielskim, Wiersze amerykańskie (poezja) wyd. 1990r., Złodzieje czereśni, (poezja) wyd. amerykańskie w 1990r., polskie w 2000 r. w Toruniu (Wydawnictwo Adam Marszałek), Współczesny prymitywizm (poezja) wyd. w 1992r., Nie zapłacony czynsz - wiersze pieszyckie, (poezja) wyd. w 1996r., Manifest pokoleniowy, czyli Złodzieje czereśni proszą o głos (esejstyka) wyd. 1997r., Mini przewodnik po twórczości twórców mieszkających w Chicago w latach 1979 - 1996.(Słownik), Chicago miasto nadziei, (poezja) wyd. amerykańskie w 1998r., polskie w 2000 r. w Toruniu, Legenda o poszukiwaniu ojczyzny (poezja) wyd. 2001r. (Oficyna Obok w Dzierżoniowie).

Adam L iza kowski współtworzył i redagował pisma na emigracji, był m.in. red. naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego RAZEM wyd. w San Francisco w latach 1985 - 1990, a także kwartalnika poetyckiego pt. Dwa Końce Języka. wyd. w Chicago w latach 1992 - 1995. Jest także współautorem największego do tej pory Słownika Idiomów Amerykańskich dla Polaków wyd. w 1996 r.

W roku 1996 jego pamiętnik pt. Zapiski znad Zatoki San Francisco zdobył pierwsze miejsce na konkursie pamiętnikarskim im. gen. St. Maczka, pt. Zachodnie Losy Polaków organizowanym przez Stowarzyszenie Stopka z Łomży. Jest członkiem Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Publikuje w polskiej prasie literackiej m.in. w „Przeglądzie Autystyczno- Literackim”, „Frazie”, „Czasie Kultury”. Na temat jego twórczości powstało kilka prac magisterskich m.in. w Rzeszowie i Lublinie.

Koszyk jest pusty
Zaloguj się:

adres e-mail:

hasło:
   
« Zarejestruj się
Wpisz pobrany
kod dostępu:
 
Polecamy:
Google
    
UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii, proszę zapoznać się z polityką prywatności platformy edukacyjnej eduskrypt.pl
ZAMKNIJ