eduskrypt.pl - platforma nominowana do WORLD SUMMIT AWARD 2007

Aktualności

"Nauczyciel Roku 2006"
11.10.2006  19:05

Konkurs „Nauczyciel Roku” to szczególna i jedyna w swoim rodzaju taka inicjatywa na skalę ogólnopolską. Jej przesłaniem jest wyłonienie najbardziej wartościowego, twórczego i zarazem znakomicie wykwalifikowanego nauczyciela. Człowieka otwartego i tolerancyjnego. Człowieka, dla którego pasja, świat wartości i kultura osobista są na co dzień wartościami nadrzędnymi.

Organizatorami Konkursu Nauczyciel Roku są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz najstarszy w Polsce tygodnik społeczno-oświatowy „Głos Nauczycielski” (rok założenia: 1917!) . Z roku na rok impreza nabiera coraz większego blasku i cieszy się coraz większą popularnością wśród nauczycieli. Jednak przebrnięcie przez nad wyraz gęste sito merytorycznych ekspertów złożone z zajmujących się pedagogiką teoretyków oraz praktyków nie jest zadaniem łatwym. Tym niemniej rodzima kadra pedagogów nie bez przyczyny jest uważana za najlepszą na świecie - z kilkuset wniosków do formalnej oceny przeszło aż 71 nauczycieli. Słowo „aż” nie jest tu przypadkiem. Potwierdzenie umiejętności i zgłoszenie nauczyciela do grona nominowanych wymaga skrupulatnej, mozolnej pracy. Nierzadko taki wniosek ostatecznie składa się z kilkudziesięciu stron, na których widnieją dziesiątki podpisów i pieczątek, zaświadczających o kwalifikacjach i osiągnięciach nauczyciela.

Nie mniejszą rolę ogrywają inne, pozametodyczne aspekty pracy nauczyciela takie, jak: praca społeczna nie tylko na rzecz swojej szkoły, ale także środowiska lokalnego, organizowanie pomocy dla najbiedniejszych uczniów, organizowanie zajęć pozalekcyjnych czy zdobywanie dodatkowych środków na działalność kół zainteresowań.

Także organizatorzy z roku na rok podwyższają swoje oczekiwania, ale jednocześnie czynią Konkurs coraz bardziej atrakcyjnym. Zdobywca tytułu Nauczyciel Roku 2006, oprócz Nagrody Ministra Edukacji i nagrody ufundowanej przez „Głos Nauczycielski” otrzymał od Sponsora Generalnego, firmy PZU SA czek na 20 tysięcy złotych oraz wiele wartościowych nagród. Wśród nich są m.in. wysokiej klasy sprzęt AGD, RTV, laptop, bony edukacyjne na studia, pakiet ubezpieczeń i wiele, wiele innych. Jak zwykle przyznano także dwa wyróżnienia. Wyróżnieni otrzymają od PZU SA po 10 tysięcy złotych, ekskluzywną wycieczkę zagraniczną ufundowaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz szereg dodatkowych nagród rzeczowych. Ciekawostką jest fakt, że w tegorocznej edycji oprócz Zwycięzcy i Wyróżnionych nagrodzona została nie tylko trzynastka finalistów, ale i wszystkie szkoły z których pochodzą laureaci. Łączna wartość samych nagród rzeczowych przekroczyła w tym roku kwotę kilkuset tysięcy złotych. Głównymi sponsorami Konkursu były firmy PZU SA, Poczta Polska, Tesco, Maxdata, Progman oraz Mentor.

Jak podkreśla redaktor naczelna tygodnika „Głos Nauczycielski”, p. Lidia Jastrzębska – „najważniejszym celem imprezy, oprócz wyłonienia najlepszego nauczyciela, jest budowanie prestiżu tego niełatwego i wymagającego ogromnej odpowiedzialności zawodu. Zawodu, który ma tak ogromne znacznie dla przyszłości kraju. Cieszę się, że w akcję włączyli się znakomici sponsorzy, że w Gali wzięło udział tak wiele znamienitych osobistości, że obok siebie mogli stanąć przedstawiciele Ministerstwa i Związku Nauczycielstwa Polskiego – instytucji, które na co dzień różnią się znacznie poglądami. Wszystko to świadczy o tym, że Konkurs jest wydarzeniem elitarnym i niezwykle ważnym w życiu naszego kraju. Przy okazji pokazuje on, że w sprawach ważnych można wznieść się ponad podziałami. Dziś w Polsce aspekt ten jest niezwykle istotny. Jednym słowem: bierzcie z nas przykład!”

Warto dodać, że w ubiegłym roku po raz pierwszy organizatorzy wprowadzili też tytuł honorowy – otrzymał go prof. Czesław Kupisiewicz, członek PAN. Nadano mu tytuł „Nauczyciela Nauczycieli”. W tym roku Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą ubiegłoroczni zdobywcy tytułu, przedstawiciel ministerstwa edukacji oraz redaktor naczelna „Głosu Nauczycielskiego”, przyznała dwa honorowe wyróżnienia „Przyjaciela szkoły”. Otrzymała je Polska Policja oraz ojciec Jan Góra.

Novum w tej edycji Konkursu był także sygnowany przez „Głos Nauczycielski” oraz MEN znak jakości „Szkoła na medal”. Otrzymały go placówki, z których pochodzą wszyscy nominowani. Tabliczka ta, zawieszona przed wejściem do szkoły ma informować o wysokim poziomie merytorycznym szkoły i uczącej w niej kadry pedagogicznej.


Koszyk jest pusty
Zaloguj się:

adres e-mail:

hasło:
   
« Zarejestruj się
Wpisz pobrany
kod dostępu:
 
Polecamy:
Google
    
UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii, proszę zapoznać się z polityką prywatności platformy edukacyjnej eduskrypt.pl
ZAMKNIJ