eduskrypt.pl - platforma nominowana do WORLD SUMMIT AWARD 2007

Aktualności

II WIZYTA STUDYJNA – BYTÓW MIASTO NA KASZUBACH
27.09.2009  17:32

Wizyty Studyjne, to cykliczne - organizowane przez Centrum Szkoleniowe eduskrypt.pl - coroczne formy doskonalenia nauczycieli, ukazujące dobre praktyki odbywające się w różnych częściach Polski. Pierwsza wizyta studyjna odbyła się w  październiku 2008 roku  w powiecie gnieźnieńskim w Wielkopolsce w gminie Niechanowo.  
Organizatorami wizyty studyjnej w Bytowie było Centrum Szkoleniowe eduskrypt.pl, Klub Twórczego Nauczyciela oraz Szkoła Podstawowa nr 5 w Bytowie, a Wizytę współfinansowali: Starostwo Powiatowe w Bytowie, Urząd Miasta i Gminy w Bytowie oraz Nadleśnictwo Bytów. Wizyta odbyła się w dniach 24-27 września 2009 roku, a jej tematem był: ,,Bytów - miasto na Kaszubach" - przykłady  realizacji edukacji regionalnej. Oferta skierowana była do nauczycieli różnych specjalności i wszystkich etapów kształcenia.   
Uroczyste otwarcie wizyty studyjnej odbyło się dnia 25.09.2009r. w Szkole Podstawowej Nr 5 w Bytowie i uświetnione zostało obecnością przedstawicieli władz samorządowych powiatu bytowskiego, Miasta Bytów, Nadleśnictwa Osusznica, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, oraz bogatym programem artystycznym przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5. Uczestnicy wizyty zwiedzili zamek krzyżacki, Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, grecko-katolicką cerkiew  p.w. św. Jerzego z XVI w. , most kolejowy nad rzeką Borują z XIX wieku, oraz wieżę zabytkowego kościoła, gdzie obecnie mieści się  Oddział Historii Miasta  - Muzeum  Zachodnio – Kaszubskie.  W mieście spotkali się z autorem książek o Bytowie i proboszczem miejscowej parafii grecko-katolickiej. W muzeum brali udział w lekcji  muzealnej „ Kręć się, kręć wrzeciono” z udziałem dzieci SP 5.  Wielkim zainteresowaniem cieszyły się pokazy średniowiecznych sztuk walki i nauka tańca dawnego prowadzone na placu zamkowym  przez Rycerzy ze Stowarzyszenia Braci Herbu Gryf.  Nauczyciele mieli okazję zwiedzić rezerwaty: „Bukowa Góra” i „Gołębia Góra”, zobaczyć cmentarz ewangelickich leśników, piękne przełomy rzeki Słupi, oraz zobaczyć jedną z najstarszych elektrowni wodnych w Europie – elektrownię w Gałęźni Wielkiej. Wrażenie na wszystkich zrobiło Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie, a na uczestniczących w wizycie paniach – spotkanie z hafciarką i prezentacja jej prac. 
Uczestnicy zakwaterowani byli w pięknie położonej miejscowości Kłączno, a co warto dodać, jadłospis zawierał przede wszystkim potrawy regionu kaszubskiego. 
Wizyta studyjna ukazała różnorodne formy realizacji edukacji regionalnej w tej części Kaszub, a tym samym wzbogaciła warsztat pracy nauczyciela – regionalisty w oparciu o dobre praktyki. Program wizyty był niezwykle bogaty i bez wątpienia każdy z uczestników wrócił do swego domu pełen wrażeń i nowych doświadczeń.

Edyta Starosta, Łukasz Elżbieciak


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Koszyk jest pusty
Zaloguj się:

adres e-mail:

hasło:
   
« Zarejestruj się
Wpisz pobrany
kod dostępu:
 
Polecamy:
Google
    
UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii, proszę zapoznać się z polityką prywatności platformy edukacyjnej eduskrypt.pl
ZAMKNIJ