eduskrypt.pl - platforma nominowana do WORLD SUMMIT AWARD 2007

Aktualności

Informacja o wynikach IV konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka
04.06.2009  09:52

W niedzielę 31 maja 2009 odbyło się Walne Zebranie Klubu Stypendystów Zagranicznych FNP, zrzeszających stypendystów programu Kolumb, w czasie którego rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę im. Artura Rojszczaka. Nagrodę tę Klub przyznaje młodym, wyróżniającym się uczonym, którzy charakteryzują się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami i umiejętnością przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych. Uosobieniem tych właśnie wartości był członek Klubu Stypendystów Zagranicznych, dr Artur Rojszczak, którego karierę naukową przerwała tragiczna śmierć.
W tym roku do nagrody im. Artura Rojszczaka zostało zgłoszonych siedmiu kandydatów, a nominację do finałowego etapu konkursu otrzymali:
1. Dr Błażej Błażejowski z Instytut Paleobiologii PAN, za pełne pasji popularyzowanie nauki w szkołach wiejskich i kształtowanie etycznego poglądu na świat.
2. Dr Marcin Kilanowski z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wyróżniony za działalność edukacyjną i charytatywną na rzecz dzieci z domu dziecka i dzieci autystycznych.
3. Dr Magdalena Szubielska z Katedry Psychologii Eksperymentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wyróżniona za pomoc osobom niewidomym, promocję amatorskiego ruchu artystycznego i współpracę z Telewizją Polską.

Po wystąpieniach kandydatów, którzy przedstawili zarówno swoje osiągnięcia naukowe jak i pozostałe zainteresowania i działalność, członkowie Klubu zdecydowali, by tegoroczną Nagrodę im. Artura Rojszczaka przyznać dr. Błażejowi Błażejowskiemu.

Pan dr Błażej Błażejowski jest paleontologiem i geologiem, który z wielką pasją łączy pracę naukową z działalnością popularyzacyjną wśród dzieci. Prowadzi serie wykładów i zajęć interakcyjnych dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, współpracuje z kinem IMAX, przygotował lekcje dla ogólnopolskich programów edukacyjnych, współorganizował konferencję metodyczną dla nauczycieli. Pokazuje młodym ludziom, opierając się o własne doświadczenia zdobyte w Arktyce i Antarktyce, że nauka jest ciekawa i fascynująca, a jej poznawanie jest przygodą intelektualną i przyjemnością. Jego działania popularyzatorskie zmierzają nie tylko do samego przekazania wiedzy na pasjonujące go tematy, ale też do kształtowania przekonania, że wiedza i zrozumienie metody naukowej ma ogromne znaczenie cywilizacyjne, że daje możliwość racjonalnego wyboru, a więc przynosi prawdziwą wolność.

Pragnę ponownie podziękować wszystkim, którzy udzielili wsparcia dla programu nagrody im. Artura. Nagroda jest przyznawana przez Klub Stypendystów Zagranicznych FNP corocznie. Kandydatów do nagrody zgłaszają formalnie członkowie Klubu, na podstawie informacji własnych oraz informacji przekazanych im przez środowisko naukowe. Regulamin nagrody jest dostępny na stronie internetowej Klubu (www.ksz fnp.org). Na tej samej stronie dostępne są też informacje o członkach Klubu, z którymi można kontaktować się w sprawie proponowanych kandydatów. Pragnę też poinformować, że Funkcję Opiekuna Nagrody obejmie wkrótce pani dr Joanna Rutkowska z UJ (adres email pozostaje ten sam).

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Paweł Koteja
Opiekun Nagrody

Patronat medialny: www.eduskrypt.pl

Koszyk jest pusty
Zaloguj się:

adres e-mail:

hasło:
   
« Zarejestruj się
Wpisz pobrany
kod dostępu:
 
Polecamy:
Google
    
UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii, proszę zapoznać się z polityką prywatności platformy edukacyjnej eduskrypt.pl
ZAMKNIJ