eduskrypt.pl - platforma nominowana do WORLD SUMMIT AWARD 2007

" Pegaz za Oceanem" czyli parę łyków polskiej kultury z Ameryki

Toruńska oficyna wydawnicza Adama Marszałka wpuściła wiosną 2002 r  na rynek księgarski swoisty, mały poczet  ludzi pióra i kultury polskiej w Ameryce, sportretowanych przez dziennikarza i radiowca, Wojciecha A. Wierzewskiego, który od dwudziestu lat działa w Chicago. Jest on redaktorem naczelnym najstarszego pisma Polonii, "Zgoda", oraz autorem audycji "Dialog '99", emitowanej trzy razy w tygodniu ze  stacji WPNA 1490 AM. Książka znalazła się w księgarniach  krajowych w maju, obecnie  rozpoczęła się także seria promocyjnych imprez z udziałem autora i wydawcy na terytorium Stanów Zjednoczonych. Polecamy tę książkę Państwa uwadze.

 "Pegaz za Oceanem" zbiera przejawy różnorodności form kultury i żywego  myślowego fermentu, jaki istnieje w środowiskach polonijnych Stanów Zjednoczonych, o których w kraju panuje opaczne, bądź błędne wyobrażenie. Autor koncentruje się na trzech dość charakterystycznych środowiskach twórczych  - nowej emigracji po roku 1980, na pokoleniu "przybyszy i tubylców", które pojawiło się  tu znacznie wcześniej i zajęło wiele znaczących pozycji, a także na generacji najstarszej, poetów i prozaików "ocalonych z wojny", których dojrzałość przypadła na poprzednie dekady.

  Pierwsza grupa reprezentowana jest chyba najpełniej, poprzez takie cenione indywidualności jak Stanislaw Barańczak, poeta i intelektualista, Jacek Kaczmarski, "bard "Solidarności", Jerzy Kenar, rzeźbiarz i patron sztuki, Mirosław Rogala, eksperymentator w dziedzinie nowej artystycznej elektroniki, Joanna Bruzdowicz, kompozytorka nowoczesnych oper, Barbara Bilszta, muzyk i popularyzatora kultury muzycznej, czy Adam Lizakowski, głośny poeta z Chicago, najlepiej wyrażający emigracyjne doświadczenia swej formacji w Stanach Zjednoczonych.

    Generacja "tubylców i przybyszy" znajduje tu swoich reprezentantów
 w osobach Leopolda Tyrmanda, wybitnego intelektualisty i świetnego pisarza, Adama S. Zamoyskiego, historyka a zarazem bystrego eseisty, Harvey'a Sarnera, autora sztuk i książek, zafascynowanego powikłaną wojenną historią Polaków i Żydów, czy  nowojorskiego wydawcy polskiej serii książek, Jacka Gałązki, a także zasłużonego księgarza "Polonii" z Chicago, Miry Puacz, wreszcie ludzi ze sfery filmu: organizatora festiwali w Chicago, Michaela Kutzy, a także kontrowersyjnego realizatora całej serii  dokumentów telewizyjnych na tematy polskie, Mariana Marzyńskiego.

 Najbardziej zadomowione pokolenie przybyłych na Zachód po wojnie ludzi pióra i kultury reprezentują w tym wydawnictwie - Wiesław S. Kuniczak, pisarz słynący z własnej wojennej trylogii, a także świetny tłumacz powieści historycznych Henryka Sienkiewicza; ceniona pisarka i jednocześnie wybitny badacz polskich środowisk emigracyjnych, Danuta Mostwin;  autorka przejmujących wspomnień wojennych, Ewa Krystyna Vetulani - Belfoure,
podobnie jak gwiazda powojennego radia polonijnego w Chicago, Marek Gordon, poeta i prozaik. W gronie tym znalazł się również poeta i eseista z Wielkiej Brytanii, Adam Czerniawski, pozostający od lat  w żywym kontakcie ze środowiskami uniwersyteckimi Polonii  amerykańskiej.

Wojciech A. Wierzewski, którego autoportret zamyka książkę, jest znanym krytykiem i publicystą z łam "Dziennika Związkowego" ,wieloletnią indywidualnością radia polonijnego  ( stacja WPNA 1490 AM) w Chicago, znaczną  cześć książki skomponował w oparciu o literackie transkrypcje własnych rozmów radiowych z ciekawymi ludźmi w swoich programach na przestrzeni minionych dwóch dziesięcioleci.

Jest to w sumie barwny kalejdoskop życia artystycznego i kulturalnego ostatnich dekad polskiej emigracji w Stanach, próbą udowodnienia, że polskie życie intelektualne i twórcze rozwijało się równolegle do krajowego, stanowiąc ważną, "boczną gałąź" tego samego drzewa rodzimej kultury, która teraz, w imię pełniejszego rozumienia roli Polaków w świecie, pora lepiej poznać i właściwie  docenić. "Pegaz za Oceanem" polecamy wszystkim czytelnikom starającym się śledzić uważnie życie i kulturę współczesnej polskiej diaspory po drugiej stronie Atlantyku.

Książka liczy 320 stron i jest do nabycia( w twardej, bądź miękkiej, plastikowanej oprawie) w wydawnictwie Adam Marszałek w Toruniu, Ul. Lubicka 44, 87-100 Toruń, tel.( 0 56) 66 08 160 przez  e-mail : info@marszalek.com.pl

 góra strony
Koszyk jest pusty
Zaloguj się:

adres e-mail:

hasło:
   
« Zarejestruj się
Wpisz pobrany
kod dostępu:
 
Polecamy:
Google
    
UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii, proszę zapoznać się z polityką prywatności platformy edukacyjnej eduskrypt.pl
ZAMKNIJ