eduskrypt.pl - platforma nominowana do WORLD SUMMIT AWARD 2007

Świadomość ekologiczna Polaków – wyniki badań przeprowadzonych

Warszawa 7 listopada 2005 r. – 60% ankietowanych przez firmę badawczą GfK Polonia deklaruje, że nie zna pojęcia „zrównoważony rozwój”. 64% nie zna organizacji, którą należy powiadomić w przypadku zagrożenia środowiska. Jednak ponad 80% pytanych wierzy, że ich zachowanie ma wpływ na środowisko naturalne.

Świadomość ekologiczna Polaków – wyniki badań przeprowadzonych przez GfK Polonia we współpracy z firmą Bayer.

Badania świadomości ekologicznej Polaków na przełomie września i października 2005 roku przeprowadziła firma badawcza GfK Polonia. Celem przeprowadzonego badania było sprawdzenie, czy Polacy rozumieją pojęcie „zrównoważonego rozwoju” oraz w jakim stopniu deklarują, iż ich codzienne zachowania mają wpływ na środowisko.

Spośród 40% osób, które twierdzą, iż pojęcie „zrównoważony rozwój” jest im znane, ponad połowa rozumie je jako harmonijny rozwój człowieka, gospodarki i przyrody, 30% jako harmonijny rozwój wszystkich gałęzi gospodarki, a 7% jako brak ingerencji człowieka w przyrodę. Z kolei 6% z nich uważa, że „zrównoważony rozwój” oznacza podporządkowanie przyrody celom człowieka.

Spośród 36% osób, które deklarują, iż wiedzą jaką organizację powiadomić o ewentualnym skażeniu środowiska, 29% wskazało na Straż Pożarną, 11% na policję, a tylko 4% na wydziały ochrony środowiska w urzędach miast lub gmin. Tyle samo respondentów powiadomiłoby Green Peace!

86% ankietowanych jest przekonanych, że ich zachowanie raczej lub zdecydowanie wpływa na środowisko naturalne (na jego ochronę bądź dewastację). Odsetek ten rośnie odpowiednio do wykształcenia badanych. Również ok. 80% jest przekonanych, że w codziennym życiu ich zachowanie można określić jako proekologiczne.

73% ankietowanych uważa, że ręczne mycie naczyń bardziej oszczędza wodę niż mycie w zmywarce. Przekonanie takie wyraża większość badanych bez względu na wiek (68% w przedziale wiekowym od 15-19 lat, 83% powyżej 66 roku życia). Za myciem ręcznym optuje 61% osób z wyższym wykształceniem i 81% z podstawowym. Odsetek osób, które nie mają swojej opinii w tej sprawie (odpowiedź: nie wiem) jest porównywalny: wśród osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym wynosi ok. 10% zaś ze średnim i wyższym 11%.

Badania wskazują też na różnice dotyczące deklarowanego najczęstszego sposobu codziennej toalety pomiędzy osobami młodymi a starszymi. 56% osób w przedziale wiekowym 30-39 lat deklaruje, iż prysznic jest ich najczęstszym sposobem codziennej toalety, 30% deklaruje, że jest to kąpiel w wannie, 14%, że jest to mycie się w umywalce i 1%, że mycie w misce. Wśród respondentów powyżej 66 roku życia te proporcje są już jednak zupełnie inne. Prysznic, jako najczęstszy sposób codziennej toalety wskazuje 17% badanych, 37% kąpiel w wannie, 40% mycie się w umywalce, a 6% w misce.

Tylko 13% respondentów deklaruje, iż segreguje wszystkie 4 podstawowe rodzaje odpadów tj. plastik, szkło, papier i aluminium i wrzuca je do odpowiednich pojemników. Znacznie więcej respondentów podaje, że segreguje poszczególne rodzaje odpadów: 49% plastik, 46% szkło, 38% papier, 22% aluminium.

Materiał udostępniony przez 
Bayer Sp. z o.o
Public Relations
Al.Jerozolimskie 158
02-326 Warszawa
Poland

Pełne wyniki badań świadomości ekologicznej Polaków dostępne w Katalogu pozycji.

 góra strony
Koszyk jest pusty
Zaloguj się:

adres e-mail:

hasło:
   
« Zarejestruj się
Wpisz pobrany
kod dostępu:
 
Polecamy:
Google
    
UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii, proszę zapoznać się z polityką prywatności platformy edukacyjnej eduskrypt.pl
ZAMKNIJ