eduskrypt.pl - platforma nominowana do WORLD SUMMIT AWARD 2007

Najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie budowy szkoleń e-learningowych

Termin “uczyć się” ma tak wiele różnych znaczeń, że niezwykle trudno jest wyrazić przyszłość nauczania. Uczenie się jest to głęboko zakorzenione we wszystkim, co nas otacza. Uczymy się cały czas - podczas snu, kiedy mózg wybiera fragmenty informacji, które zebraliśmy podczas dnia i łączy je, wytwarzając nowe pomysły lub koszmary.

 

Jeśli zaakceptujemy fakt, że uczenie się znaczy różne rzeczy w różnych kontekstach czym wtedy jest przyszłość uczenia się i jakie fakty wiąże?

 

Przyszłość uczenia się skupia się na proaktywności, natychmiastowości i ciągłości. Uczenie się jest indywidualne, dostosowane, nakierowane do wewnątrz, ważne i nadrzędne. Jest właśnie takie, gdyż trwa 24h na dobę, niezależne od czasu i wolne od fizycznych ograniczeń.

 

Podążając za oczekiwaniami rozwijają się również najnowsze rozwiązania technologiczne
w zakresie szkoleń e-learningowych. Wysoka jakość e-szkoleń oraz ogólnodostępność związana z ich dostosowaniem na różne nośniki powoduje, iż praktycznie nikt nie mówi już o tej formie kształcenia wyłącznie w kontekście formy nauczania, ale jako o kompleksowym systemie edukacji na odległość. Wśród wielu zmian i nowości związanych z technologicznym rozwojem zdalnego nauczania wyróżnić można dwa główne nurty:

 

·         rozwój narzędzi oraz oprogramowania, związany z dostosowaniem e-materiałów dydaktycznych na różne nośniki takie jak np. iPody czy  iPhone,

·         rozwój multimedialnego poziomu e-materiałów.

 

Pierwszy nurt jest ściśle powiązany z postępującą dynamiką nauczania. Powstaje coraz więcej aplikacji przeznaczonych do tworzenia e-materiałów dydaktycznych na różne nośniki. Aplikacje te zapewniają z jednej strony atrakcyjną formę treści z drugiej zaś strony kontakt z platformą edukacyjną, który pozwala na przekazywanie rezultatów i wyników osób szkolonych z urządzeń mobilnych do bazy danej platformy edukacyjnej. W ten sposób możliwe jest stworzenie zintegrowanego środowiska edukacyjnego uniezależnionego od ograniczeń fizycznych, a jednocześnie zapewniającego pełną płynność procesów dydaktycznych.

 

Drugi nurt z kolei wiąże się ze wzrostem jakości samych e-szkoleń. Coraz częściej odchodzi się od standardowego przekazu wiedzy za pośrednictwem multimedialnych slajdów, a koncentruje na interakcji. Wiele nowych szkoleń e-learningowych to między innymi  aplikacji oparte na technologii 3D. Uczestnicy tego typu szkoleń uczą się poprzez zabawę, uczestnicząc nijako w interaktywnej grze. Najnowsze technologie zapewniają osobom szkolonym podejmowanie wielotorowych działań – uczestnik szkolenia samodzielnie rozwiązuje sytuacje problemowe oraz inicjuje działania, których skutki przedkładają się na wynik szkolenia. 

 

Przyszłość e-szkoleń jest więc przyszłością tego, co możemy zaprojektować, rozwinąć, dostarczyć, zaimplementować zmierzyć i ulepszyć. Postęp technologii związanych w rozwojem e-szkoleń jest odpowiedzią na wyzwania  rzeczywistości.

 

Marlena Plebańska – Ekspert ds. E-learningu, Asseco Business Solutions - Pion Biznesowy Incenti 

 góra strony
Koszyk jest pusty
Zaloguj się:

adres e-mail:

hasło:
   
« Zarejestruj się
Wpisz pobrany
kod dostępu:
 
Polecamy:
Google
    
UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii, proszę zapoznać się z polityką prywatności platformy edukacyjnej eduskrypt.pl
ZAMKNIJ