eduskrypt.pl - platforma nominowana do WORLD SUMMIT AWARD 2007

Platforma LMS - skuteczne narzędzie zarządzania wiedzą

Wyobraźmy sobie, że wszystko, co służy rozwojowi pracowników można zebrać w jednym miejscu. Zarządzanie kompetencjami, ścieżkami rozwoju, określanie luk kompetencyjnych, zarządzanie wiedzą – są narzędzia, które sprawiają, że wszystko to jest „pod ręką”. Nie trzeba ani dysponować skomplikowaną wiedzą z zakresu technologii, ani informatyki. Wystarczy mieć dostęp do platformy LMS. 

LMS – Learning Management System – jest to z reguły określenie przeznaczone dla platform
e-learningowych. W powszechnym rozumieniu jest to środowisko informatyczne, które pozwala zarządzać pełnym procesem kształcenia pracowników, zarówno w zakresie szkoleń stacjonarnych jak
i e-learningowych, począwszy od procesu rekrutacji poprzez określenia luk kompetencyjnych, a na możliwości odbycia konkretnego szkolenia skończywszy. Ponadto LMS umożliwia również dynamiczne, scentralizowane procesy logistyczne związane z obsługą szkoleń stacjonarnych. Platforma LMS pozwala więc na administrowanie wszelkimi działaniami związanymi z systemem szkoleniowym realizowanym przez organizację.

Platformy LMS mają najczęściej budowę modułową. Moduły, które pozwalają zarządzać takimi obszarami, jak rekrutacja, szkolenia czy kompetencje stają się już standardem platform e-learningowych. W ramach zarządzania rekrutacją organizacja korzystająca z platform LMS może tworzyć własną bazę ogłoszeń, zautomatyzować proces aplikacyjny, korzystać z możliwości analizowania zgłoszeń, które nadesłano czy też wykorzystywać moduły służące raportowaniu. Zarządzanie kompetencjami w ramach funkcjonalności platformy może ułatwić organizacji mapowanie luk kompetencyjnych swoich pracowników, określenie profili kompetencyjnych czy też ocenę poszczególnego pracownika. Uzupełnieniem dwóch wyżej wspomnianych funkcjonalności LMS-a jest moduł zwiazany z zarządzaniem szkoleniami. Funkcjonalność ta umożliwia włącznie w proces edukacyjny w firmie nowoczesnych metod edukacji takich jak e-learning, pozwala też na monitoring postępów poszczególnych pracowników oraz zarządzanie użytkownikami.

LMS jako rozwiązanie zapewnia kompleksowe podejście do procesu kształcenia w ramach organizacji. Integrowanie najważniejszych obszarów związanych z zarządzaniem wiedzą pracowników w ramach rozwiązania technologicznego, jakim jest LMS, pozwala na indywidualne dostosowanie technologii do potrzeb organizacji. Elastyczność LMS pozwala też na rozszerzanie jej o dodatkowe funkcjonalności np.: możliwość badań, tworzenia ścieżek kompetencji, wyszukiwanie talentów.

Jedną z funkcjonalności platform jest też możliwość tworzenia prostych kursów. Zapewnia to LCMS (Learning Content Management System). Jest to środowisko do tworzenia szkoleń na podstawie gotowych szablonów wizualnych. O LCMS można mówić w kontekście platform LMS, ale równie dobrze może on być samodzielnym systemem. LCMS wykorzystywany jest jako narzędzie umożliwiające tworzenie prostych prezentacji multimedialnych czy e-szkoleń wewnątrz organizacji.

„Platformy e-learningowe to swego rodzaju znak czasów. Konkurencyjność, stale zmieniająca się gospodarka powodują, iż największą wartością dla organizacji stają się nie aktywa materialne, lecz zasoby ludzkie. Pakiety specjalistycznych szkoleń stają się równie ważnym elementem rozmów rekrutacyjnych, co wysokość wynagrodzenia. Sytuacja ta wymusza zapewnienie ciągłego procesu kształcenia pracowników. Jednym z najciekawszych rozwiązań zapewniających proces kształcenia są właśnie platformy edukacyjne. To zintegrowane z innymi systemami i aplikacjami HR środowisko zapewnia bowiem nie tylko dostęp do dowolnie dużej bazy szkoleń dla pracowników, ale również ciągłą interakcję, doskonałą komunikację oraz monitoring wyników nauczania.” – mówi Marlena Plebańska, Ekspert ds. E-learningu w Pionie Biznesowym Incenti, w Asseco Business Solutions.

Organizacja zainteresowana wdrożeniem platformy LMS a tym samym scentralizowaniem procesów rozwojowych oraz zarządzania wiedzą może zrobić to dwojako – wybrać model ASP lub własny.

Wdrożenie rozwiązania LMS w modelu ASP (Application Service Provider) to forma dzierżawy platformy
e-learningowej, szkoleń elektronicznych oraz usług dodanych za stałe opłaty miesięczne, bez konieczności ponoszenia wstępnych inwestycji przez klienta. Zaletą modelu ASP jest przewidywalność kosztów związanych z rozwojem informatyzacji firmy i utrzymanie ich na stałym poziomie. Poza tym model ten pozwala na przeniesienie całkowitej odpowiedzialności za bezpieczeństwo środowiska informatycznego,
w zgodzie z ustawodawstwem, normami i zaleceniami instytucji międzynarodowych oraz rygorystyczną wewnętrzną polityką bezpieczeństwa na usługodawcę a w razie, gdyby organizacja chciała mieć platformę na własność rozwiązanie LMS pozwala na prostą i szybką migrację platformy szkoleniowej wraz z kontami i wszystkimi danymi do struktury informatycznej Klienta.

Z modelem własnym mamy o czynienia wtedy, gdy klient staje się właścicielem zarówno samej platformy, jak i infrastruktury IT związanej z jej wdrożeniem. Po stronie Klienta pozostaje pełna odpowiedzialność za utrzymanie platformy LMS oraz jej administracja.

„Jako firma oferująca rozwiązania e-learningowe, wiemy jak ważna jest wiedza oraz jej przekazywanie pracownikom organizacji. Wiemy, że informacja najcenniejszym zasobem firmy a właściwa dystrybucja wiedzy wewnątrz firmy, wśród pracowników, przekłada się wprost na efekty biznesowe. Z tego względu oferowane przez nas rozwiązania technologiczne dopasowujemy do wymogów Klientów.” – mówi Marlena Plebańska.

 góra strony
Koszyk jest pusty
Zaloguj się:

adres e-mail:

hasło:
   
« Zarejestruj się
Wpisz pobrany
kod dostępu:
 
Polecamy:
Google
    
UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii, proszę zapoznać się z polityką prywatności platformy edukacyjnej eduskrypt.pl
ZAMKNIJ